Facebook padł ofiarą wielkiego ataku

Facebook padł ofiarą wielkiego ataku

Dzisiaj większości osób korzystających z Facebooka, czy Messengera ukazał się komunikat proszący o ponowne zalogowanie się na konto. Nie był to błąd aplikacji ani telefonu, lecz reakcja serwisu na atak włamywaczy.


Facebook to aktualnie największy serwis społecznościowy na świecie. Konto w tym serwisie mają aktualnie ponad 2 miliardy osób. Duża część z nich umieszcza na swoim profilu wiele prywatnych informacji. Niestety, przez niedopatrzenie, w mechanizmie pojawił się błąd, który można było wykorzystać, do zdobycia tych danych i dostępu do profilu. Mowa o znanej wszystkim opcji do przeglądania swojego profilu jako dowolny inny użytkownik. Dzięki temu można sprawdzić, czy udostępniane przez nas posty nie dotrą do niepożądanych osób. Niestety błąd w tym mechanizmie spowodował, że cyberprzestępcy uzyskali dostęp do około 50 milionów kont!Facebook oficjalnie potwierdził, że atak rzeczywiście miał miejsce. Natychmiast rozpoczęto dochodzenie, które ma wyjaśnić, kto jest odpowiedzialny za atak i jak dokładnie został przeprowadzony. Nie jest również znana dokładna liczba kont, do których dostęp uzyskali hakerzy. Cyberprzestępcy po uzyskaniu dostępu do profilu mogli mieć dostęp do wszystkich podanych tam informacji, a także bardzo prawdopodobne, że do naszych wiadomości i wysyłanych obrazów. Facebook postanowił szybko zadziałać, by przerwać proceder. Sesje wszystkich, którzy w ostatnim roku korzystali z podglądu profilu, zostały zresetowane, a funkcja będąca przyczyną ataku, tymczasowo wyłączona. Facebook z pewnością będzie starał się jak najszybciej zbadać sprawę i naprawić wadliwą funkcję. Tak wielki błąd może spowodować obawy użytkowników o bezpieczeństwo danych powierzonych serwisowi, co skutkować będzie falą rezygnacji z posiadania konta na Facebooku.

Ta sytuacja pokazuje, jak bardzo trzeba uważać na swoje konta w internecie zawierające poufne informacje. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, najlepiej zakładając konto pomyśleć o haśle trudnym do złamania oraz zmieniać je co jakiś czas. Wyeliminuje to w dużej części prawdopodobieństwo włamania na konto. Niestety, pewnych rodzajów ataku się nie da uniknąć, tak jak było w tym przypadku. Wina tutaj ewidentnie leży po stronie Facebooka, który nie wykrył wady w funkcji. Mamy nadzieję, że taki atak już się nie powtórzy, a wszystkie informacje zawarte w profilach pozostaną bezpieczne.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl