Już niedługo Facebook z okularami AR!

Już niedługo Facebook z okularami AR!

Facebook cały czas stawia kolejne kroki na ścieżce rozwoju technologicznego do tego stopnia, że być może już niedługo czekać nas będzie prawdziwa rewolucja odnośnie korzystania z tego portalu społecznościowego. Do biura patentowego wpłynął właśnie wniosek dotyczący okularów AR (rozszerzonej rzeczywistości) z ramienia Facebooka. Co to oznacza?
Nie od dziś wiadomo, że w siedzibie Facebooka, technicy cały czas pracują nad usprawnieniami mającymi na celu jeszcze bardziej podmieść komfort korzystanie z internetu, a zwłaszcza z portali społecznościowych przez przeciętnych użytkowników. Jedną z opcji jest wykorzystanie do tego celu specjalnych okularów AR, które po założeniu generowałyby nam komputerowy obraz, coś w rodzaju nakładki na realny świat. Miałoby to naprawdę szerokie zastosowanie - najbardziej oczywiste zdaje się być wyświetlanie powiadomień z Facebooka na bieżąco tuż przed naszymi oczami, ale czemu by nie pójść o krok dalej i nie podpiąć tego np. pod swojego rodzaju nawigację po mieście czy pod przedstawianie ofert sklepów (patrzymy na produkt, a wyświetla się cena). Oczywiście to tylko luźne pomysły i ciężko nam wróżyć tylko na podstawie wstępnego szkicu jak może to wyglądać - kto wie jak będzie faktycznie.Same okulary mają wyglądać na zwykle, klasyczne, podobne do tych, jakie nosi wiele osób już dziś - w zamyśle nie mają przypominać ogromnych hełmów rodem z technologii VR znanej już i używanej w celach gamingowych m.in. przez giganta PlayStation. Najprawdopodobniejszą technologią, która może zostać wykorzystana jest tzw. HoloLens - znana m.in. z produktów Microsoftu. Co ciekawe okulary o których mowa mają także odtwarzać dźwięk - same lub po podłączeniu specjalnych słuchawek co stwarzałoby nowe zastosowania i możliwości.Mimo że na ten moment wydaje się to wszystko bardzo abstrakcyjne, to do niedawna taki sam pogląd był odnośnie zegarków typu smartwatch, które dziś już raczej nikogo nie dziwią. Czy podobnie będzie więc z okularami AR? Na ile nasze prognozy mają szanse się sprawdzić? Przekonamy się za jakiś czas.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.