Facebook nie będzie usuwał

Facebook nie będzie usuwał "fake newsów"

Każdego dnia sieć zalewana jest przez ogromną ilość różnorakich informacji. Weryfikacja każdej z osobna jest wręcz niemożliwa i ciężko pozbyć się wszystkich tych, które przekazują nieprawdziwe wiadomości. Facebook nie zamierza usuwać żadnej z nich.


Wieść ta odbiłaby się zapewne bez większego echa gdyby nie fakt, że jakiś czas temu społecznościowy gigant zarzekał się, że rozpoczyna walkę z "fake newsami" i będzie je sukcesywnie likwidował. Tymczasem nagle postanowił cofnąć swoje słowa i zezwolił na upublicznianie nieprawdziwych informacji. Warto jednak zastanowić się nad powodami podjęcia takiej decyzji przez zarząd Facebooka.

W tym celu należy przywołać stronę InfoWars, która znana jest głównie z tego, że publikowane są na niej posty dotyczące szeroko pojętych teorii spiskowych czyli, bądź co bądź, niepotwierdzonych wiadomości. Główny problem z tą witryną jest jednak taki, że wieści przekazywane za jej pośrednictwem przedstawiane są generalnie jako fakty.

W wywiadzie dla redakcji CNN, John Hegeman zapytany o powód braku reakcji przedstawicieli platformy na tę stronę odpowiedział, że nie jest ona w żaden sposób propagatorem "fake newsów". Poinformował także, że Facebook to miejsce wolne i każdy może za jego pomocą wyrażać swoje emocje czy dzielić się teoriami i myślami. Gdyby więc InfoWars zostałoby zablokowane, byłoby to zaprzeczeniem idei tytułowego medium społecznościowego.

Alex Jones - założyciel fanpage'a InfoWars


Wygląda więc na to, że dla Facebooka priorytetem jest wolność słowa i nie mamy co liczyć na to, iż treści o wątpliwej wiarygodności będą usuwane z portalu. Nie oznacza to jednak, że zarząd całkowicie nie widzi problemu związanego z "fake newsami" - zasięgi takich informacji będą odpowiednio ucinane, lecz czy możemy to nazwać rozwiązaniem kłopotu?

Źródło: bbc.com

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.