Wielka awaria Messengera, Facebooka i Dysku Google - o co chodziło?

Wielka awaria Messengera, Facebooka i Dysku Google - o co chodziło?

Ostatnio często słyszeliśmy o wszelakich nowościach wprowadzanych na Facebooku i Messengerze. Wszystko było w porządku, dopóki nie odnotowano awarii tych aplikacji ze strony wielu państw. Oprócz nich nie działał również Dysk Google.
W przeciągu kilkunastu ostatnich godzin na serwisie Downdetector odnotowano masę zgłoszeń związanych z niedziałaniem aplikacji takich jak Facebook, Messenger czy Dysk Google. Cynk napłynął nie tylko z Polski, ale również wielu innych europejskich państw jak Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch czy Hiszpanii. Awaria nie ominęła też Ameryki, a dokładniej Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Poniżej znajdują się mapy częstotliwości zgłoszeń z poszczególnych krajów. Kolejno znajdują się doniesienia z Facebooka, Messengera i Dysku Google.Powód awarii nie jest dokładnie znany, jednakże przypuszcza się, że winę ponosi jedna z chmur na której oparte są owe aplikacje. Na chwilę obecną sprawa została już rozwiązana, a owe serwisy wracają do poprawnego działania. Dziś mało jest dostawców, którzy zapewniają olbrzymią wydajność i względną niezawodność działania chmur. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure, lecz ta pierwsza z nich wykorzystywana jest najchętniej przez większe firmy.

Warto również przypomnieć, że obecny lider wśród chmur był już winny pewnych awarii, między innymi tej z początku 2017 roku. W krótkim czasie przestawały działać kolejne serwisy. Jak widać, problemy jednej z chmur mogą doprowadzić do błędów wielu witryn.

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.