Facebook kupił Giphy!

Facebook kupił Giphy!

Platforma Marka Zuckerberga od dłuższego już czasu idzie w kierunku jak najskuteczniejszej monopolizacji internetu. Facebook zakupił już, gigantyczne obecnie, WhatsApp'a oraz Instagrama, natomiast teraz, firma przyłączyła do siebie kolejną popularną usługę - Giphy. 


Giphy jest amerykańską platformą, stworzoną w 2013 roku, która poza samym generatorem GIF'ów, posiada ich bardzo obszerną bibliotekę. Facebook oficjalnie wszedł w posiadanie Giphy 15 maja, a szacuje się , że cena, którą musieli zapłacić niebiescy, wynosiła około 400 milionów dolarów. Firma nie zdecydowała się jednak na ogłoszenie oficjalnej kwoty wspomnianej transakcji. Jak donosi wiceprezes Instagrama, Vishal Shah, firmy trzecie, które do tej pory miały dostęp do usługi, nie utracą go ze względu na jej sprzedanie.GIF'y stały się bardzo popularną formą urozmaicenia sekcji komentarzy oraz konwersacji, a Giphy jako jeden z dwóch liderów branży (wraz z platformą Imgur), było na celowniku Facebooka już od jakiegoś czasu. Zgodnie z doniesieniami firmy Zuckerberga, ponad 50% ruchu usługi Giphy pochodziły z Facebooka oraz Instagrama. Stąd właśnie wziął się pomysł zakupu platformy.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.