Facebook już niedługo będzie rozpoznawał nasze emocje?

Facebook już niedługo będzie rozpoznawał nasze emocje?

Mark Zuckerberg snuje wielkie plany i marzenia związane ze swoim portalem społecznościowym i pragnie inwestować ogromne pieniądze w zaimplementowanie na nim najnowszych technologii. Niektóre z nich jednak mogą mocno wtargnąć na prywatność użytkowników.


Wszystko zaczęło się już w 2014 roku, kiedy to w amerykańskim Urzędzie Patentowym złożony został opis skanera oczu i twarzy. Technologia ta pozwalać ma na automatyczne generowanie emoji na podstawie emocji użytkownika rejestrowanych przez kamerę. Przykładowo: jeśli się uśmiechniemy, to system wykryje ten fakt i pod danym np. wpisem, pojawi się stosowna reakcja. Technologia ma uczyć się emocji użytkowników i przystosowywać treści pod ich nastrój. Oczywiście będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy będziemy posiadać kamerę i zgodzimy się na przyznanie Facebookowi dostępu do niej.

Emocje, które rozpoznawane mają być przez system to przede wszystkim smutek, radość, złość oraz zdziwienie.


To jednak nie wszystko, na co chce się pokusić Mark Zuckerberg. Twórca Facebooka chce rozpoznawać emocje użytkowników również bez kamery. Niedawno złożony został bowiem kolejny patent, który polega na rozpoznawaniu stanu emocjonalnego poprzez rytm pisania - jeśli będziemy wstukiwać tekst szybko, system wytłuści go albo napisze go z dużych liter.

Nie wiadomo oczywiście kiedy Facebook wprowadzi tego typu innowacje, lecz już teraz pojawiają się kontrowersyjne zdania na temat tych nowości.

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.