Facebook, Instagram i Twitch również obniżą jakość filmów

Facebook, Instagram i Twitch również obniżą jakość filmów

Ponad tydzień temu, członek Komisji Europejskiej, Thierry Breton zaapelował o obniżenie jakości strumieniowanych materiałów wideo. Na specyficzną prośbę, jako pierwsze przystały platformy Netflix oraz YouTube. Facebook, Instagram i Twitch również deklarują zmniejszenie jakości swoich filmów. 


Europejski dział Facebooka w ciągu najbliższych dni również zamierza obniżyć bitrate filmów publikowanych zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Dzięki temu uda się niedużym kosztem odciążyć unijne łącza internetowe. Z obydwu aplikacji, podobnie jak z Netflixa, korzysta kilkaset milionów osób, a więc jest to rozsądne posunięcie, mające zapobiec przeciążeniu infrastruktury internetowej podczas kwarantanny. Upłynnienie procesów sieciowych jest teraz bardzo ważne, choćby za względu na ogromną ilość wideokonferencji, odbywających się w ramach nauczania online. Na podobne zmiany zdecydowali się właściciele serwisu Twitch. Najpopularniejszy serwis streamingowy zamierza obniżyć domyślną jakość streamów z 1080p na 720p. Wyżej wspomniane ograniczenia są niestety na ten moment konieczne, aby każdy z nas mógł cieszyć się swobodnym dostępem do internetu w czasie obecnej izolacji.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.