Facebook i YouTube będą razem walczyć z fake newsami

Facebook i YouTube będą razem walczyć z fake newsami

Facebook, YouTube oraz Twitter podpisały deklarację o wspólnej współpracy jeśli chodzi o weryfikację i usuwanie nieprawdziwych treści dotyczących szczepień na chorobę COVID-19.


Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to problem dotykający także sferę internetu i mediów społecznościowych. Te zalewane są przez fake newsy nie tylko negujące obecność wirusa, ale także zniechęcające do szczepień i przestrzegania obostrzeń.

Obecność tego typu informacji wpływa niekorzystnie na społeczeństwo, jak i jego zaufanie do faktów naukowych. Dlatego też największe platformy zdecydowały się na podpisanie wspólnego "paktu" o zacieśnienie współpracy w zakresie weryfikacji informacji.

Fake newsy dotyczące pandemii opanowały cały internet | Źródło: pixabay.com (cromaconceptovisual)


Pomagać w tym wszystkim mają organizacje typu fact-checkers mające kontakt z instytucjami naukowymi oraz badawczymi. Tego typu kroki zmniejszą docelowo liczbę fake newsów dotyczących szczepionek obecnych na Facebooku, Twitterze czy YouTube.

Na samym początku zaogniony proces zwracania uwagi na prawdziwość informacji ruszy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach, Hiszpanii, Argentynie oraz Kanadzie. Nie wiadomo w jakiej formie (i czy w ogóle) pomoc trafi na inne rynki - w tym polski.

 

Co sądzicie o współpracy portali? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.