Facebook wprowadza funkcję głosowania na komentarze

Facebook wprowadza funkcję głosowania na komentarze

Serwis społecznościowy wznowił testy zapowiadanej kilka lat temu funkcji — oceniania komentarzy pod względem ich przydatności. Opcja pozwoli m.in. stwierdzić, czy dany komentarz jest cenny dla członków grupy oraz co w nim przykuło naszą uwagę. Facebook wprowadza nową funkcję również w Polsce.


Członkowie niektórych grup na Facebooku zauważyli nowe ikonki widniejące zaraz obok przycisku reakcji pod komentarzem. Są to dwie strzałki — w górę i w dół. Kliknięcie jednej ze strzałek zaznacza dany wpis komentującego jako mniej lub bardziej wartościowy. Wszystkie kliknięcia są sumowane i w odróżnieniu od zwykłych reakcji — widnieją jako anonimowe.

Z racji tego, że serwis dopiero eksperymentuje z wartościowaniem komentarzy, po kliknięciu w symboliczne strzałki przed oczyma pojawia się komunikat informacyjny.Po przejściu dalej Facebook informuje nas, że nasz głos jest całkowicie anonimowy i autor komentarza nie dowie się, od kogo otrzymał komplement ...lub obelgę.Moim zdaniem nowa opcja co nieco przypomina system „wykopywania” i „zakopywania” wpisów z Wykop.pl. Różnica jednak tkwi w tym, że uzasadnić swój wybór możemy tylko po kliknięciu strzałki na „Tak”. Gdy ocenimy komentarz negatywnie, nie otrzymamy żadnej możliwości argumentacji naszej decyzji.

Co dałoby wprowadzenie tego typu ocen na stałe? W zamyśle twórców zapewne ma to podbić zaangażowanie użytkowników Facebooka i rozwinąć ciekawe dyskusje. Członkowie grup mogliby poczuć zachętę do pisania merytorycznych komentarzy, które wpłyną na jakość rozmów. Jednak dobrze, że Facebook na razie tylko testuje swój pomysł, bo z pewnością potrzebuje on jeszcze kilku poprawek.

 

A Wy co sądzicie? Piszcie!


Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.