Facebook testuje narzędzie do wykrywania obraźliwych memów

Facebook testuje narzędzie do wykrywania obraźliwych memów

Deweloperzy Facebooka nieustannie pracują nad ulepszaniem platformy i mechanizmów pozwalających na jeszcze lepsze zarządzanie treściami, które się na niej pojawiają. Tym razem przyszedł czas na narzędzie filtrujące memy.


Nowy mechanizm został ochrzczony jako Rosetta i jego celem ma być identyfikacja tekstu na obrazkach a następnie jego odpowiednia transkrypcja. W skrócie - system będzie rozczytywał tekst na memach, a następnie weryfikował czy nie szerzy on mowy nienawiści.

Rosetta będzie miała za zadanie rozszyfrować to, co jest napisane na danym obrazku


Na Facebooku oraz Instagramie pojawia się dziennie blisko miliarda różnorodnych obrazków i filmów - nie jest więc możliwe, aby każda treść była badana ręcznie pod kątem łamania regulaminu. Rosetta ma służyć jako pomoc oraz usprawnienie platformy.

Sztuczna inteligencja jest w stanie zdziałać coraz więcej - opisany przykład idealnie to obrazuje. Według części użytkowników implementacja tego typu mechanizmu może doprowadzić do jeszcze bardziej zaawansowanej kontroli oraz utraty wolności słowa.

Źródło: theverge.com

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.