Facebook usuwa fałszywe konta - liczby robią wrażenie!

Facebook usuwa fałszywe konta - liczby robią wrażenie!

Nie jest niczym zaskakującym, że codziennie na Facebooku pojawia się ogromna ilość fałszywych kont, jednak niewielu zdaje sobie sprawę z działań, jakie na bieżąco podejmuje w tym kierunku sam serwis. Według oficjalnego raportu wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2018 roku Facebook usunął ponad pół miliarda tzw. fake kont i innych niepożądanych treści.


Tylko w okresie od stycznia do marca usuniętych zostało 583 miliony kont - Daje to nieco ponad 6 milionów usuniętych kont dziennie. Większość została wykryta przez algorytm krótko po utworzeniu. Mimo powyższego, fake konta i tak stanowią około 3-4 procent aktywnych użytkowników, więc system czekają kolejne usprawnienia. Wszystko to przy ponad 2 mld kont aktualnie zarejestrowanych na Facebooku. Najważniejsze dane zostały podane na infografice.Fake konta to jednak nie jedyny problem. Poza tym Facebook usunął ponad 800 milionów postów oraz wiadomości oznaczonych jako spam, miliony postów zawierających nagość, przemoc, tzw. mowę nienawiści czy w skrajnych przypadkach posty i konta promujące terroryzm.

Twórcy wiedzą jednak, że przed nimi jeszcze długa droga do osiągnięcia idealnego algorytmu, szczególnie że powstają cały czas nowe sposoby na jego ominięcie. Zachęcają również do samodzielnego zgłaszania postów, które naszym zdaniem mogą łamać regulamin. Ma to pomóc w usuwaniu treści, które z różnych powodów zostały pominięte przez Facebooka, a nie powinny się na nim znaleźć.

Przy całej fali kontrowersji wokół Facebooka warto mieć na uwadze z jakimi problemami boryka się platforma i na jak dużych liczbach, za którą stoją konkretne jednostki pracuje. Pewne jest jedno - bez wątpienia w przyszłości czekać nas będzie jeszcze niejedna poprawka, by sztuczna inteligencja działała znacznie lepiej niż do tej pory.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.