- Dziś sport elektroniczny pozostaje prawnie nieuregulowany. Czekamy na nowelizację ustawy o sporcie. Nadanie e-sportowi statusu prawnego da nam to dużo większe możliwości rozwoju, promocji i pozyskiwania sponsorów. Bolączką branży są również oszuści, zarabiający na nieuczciwie prowadzonej grze. Aby ukrócić ich praktyki, potrzeba także nowelizacji kodeksu karnego. Chodzi o kary za doping i stosowanie nielegalnego oprogramowania, dającego zawodnikom przewagę w grze.
- Oprócz prawnego uregulowania dyscypliny, potrzebujemy zmian odpowiednich przepisów w kodeksie karnym, regulujących choćby kwestię dopingu. Jest coraz więcej zawodników biorących leki na ADHD, które znacznie poprawiają ich koncentrację. Federacja Esportowa (IeSF) wprowadziła w związku z tym kontrole antydopingowe na turniejach Counter Strike’a. Innym problemem w e-sporcie jest pirackie oprogramowanie, służące do oszukiwania w grze. Polegają one na tzw. aim-lokowaniu, czyli specjalnym ustawieniu sekwencji klawiszy tak, by kursor sam znajdował przeciwnika i oddawał w jego kierunku strzał, co w uczciwej grze nie jest możliwe. W branży mówi się, że coraz więcej zawodników korzysta z tych metod. Jedyną możliwością walki z nimi są stosowne regulacje prawne. Pamiętajmy, że w sporcie profesjonalnym za wygrane mecze zawodnicy dostają wynagrodzenia. Oszukując, de facto dochodzą do tych pieniędzy nielegalnie.
- E-sport nie jest przeciwieństwem sportu tradycyjnego. Przekazuje zawodnikom system wartości, oparty na samodyscyplinie, współpracy i komunikacji z innymi graczami, uczy strategicznego i logicznego myślenia. Czas skończyć ze stereotypem, że to jedynie bezproduktywne „granie w gry”. Krzywdzące dla e-sportu jest myślenie, w którym traktowany jest on jako zaprzeczenie zdrowego stylu życia. Według niego w dyskusji o sporcie elektronicznym należy podkreślić, jak wiele uczy zawodników, zwłaszcza najmłodszych.
- Przygodę ze e-sportem zaczynają nawet ośmiolatkowie. Dzięki grom komputerowym mają okazję przygotować się na pokonywanie presji i silnego stresu, nabywają umiejętności szybkiego podejmowanie trafnych decyzji. Młodzi gracze mogą ćwiczyć samodoskonalenia oraz uczą się zdrowej rywalizacji, która będzie przydatna w dorosłym życiu.