Już w tym roku e-sport w Polsce może zostać uznany za pełnoprawny sport

Już w tym roku e-sport w Polsce może zostać uznany za pełnoprawny sport

Ziemowit Ryś, manager drużyny CS:GO Izako Boars zapowiedział na ostatniej konferencji poświęconej branży e-sportu, że zespół czeka na nowelizację ustawy o sporcie. Według informacji zamieszczonych na portalu Wirtualnemedia.pl, nowelizacja ta może zostać wdrożona w życie jeszcze w tym miesiącu!


Jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Sportu - nowelizacja ustawy o sporcie ma zostać prawdopodobnie przyjęta przez Sejm podczas posiedzenia 22 czerwca. Projekt zakłada rozszerzenie definicji sportu o "współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego". Ziemowit Ryś, manager formacji Izako Boars wskazał podczas "Beyond Advertising Forum E-sport & Gaming" najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed branżą e-sportu:
- Dziś sport elektroniczny pozostaje prawnie nieuregulowany. Czekamy na nowelizację ustawy o sporcie. Nadanie e-sportowi statusu prawnego da nam to dużo większe możliwości rozwoju, promocji i pozyskiwania sponsorów. Bolączką branży są również oszuści, zarabiający na nieuczciwie prowadzonej grze. Aby ukrócić ich praktyki, potrzeba także nowelizacji kodeksu karnego. Chodzi o kary za doping i stosowanie nielegalnego oprogramowania, dającego zawodnikom przewagę w grze.

- Oprócz prawnego uregulowania dyscypliny, potrzebujemy zmian odpowiednich przepisów w kodeksie karnym, regulujących choćby kwestię dopingu. Jest coraz więcej zawodników biorących leki na ADHD, które znacznie poprawiają ich koncentrację. Federacja Esportowa (IeSF) wprowadziła w związku z tym kontrole antydopingowe na turniejach Counter Strike’a. Innym problemem w e-sporcie jest pirackie oprogramowanie, służące do oszukiwania w grze. Polegają one na tzw. aim-lokowaniu, czyli specjalnym ustawieniu sekwencji klawiszy tak, by kursor sam znajdował przeciwnika i oddawał w jego kierunku strzał, co w uczciwej grze nie jest możliwe. W branży mówi się, że coraz więcej zawodników korzysta z tych metod. Jedyną możliwością walki z nimi są stosowne regulacje prawne. Pamiętajmy, że w sporcie profesjonalnym za wygrane mecze zawodnicy dostają wynagrodzenia. Oszukując, de facto dochodzą do tych pieniędzy nielegalnie.

Podkreślił, że wokół e-sportu narosło wiele niekorzystnych stereotypów, które należy zwalczać.
- E-sport nie jest przeciwieństwem sportu tradycyjnego. Przekazuje zawodnikom system wartości, oparty na samodyscyplinie, współpracy i komunikacji z innymi graczami, uczy strategicznego i logicznego myślenia. Czas skończyć ze stereotypem, że to jedynie bezproduktywne „granie w gry”. Krzywdzące dla e-sportu jest myślenie, w którym traktowany jest on jako zaprzeczenie zdrowego stylu życia. Według niego w dyskusji o sporcie elektronicznym należy podkreślić, jak wiele uczy zawodników, zwłaszcza najmłodszych.

Manager drużyny Izako Boars podkreślił również, że potrzebna jest zmiana w postrzeganiu przez społeczeństwo sportu elektronicznego tylko jako spędzanie długich godzin przed komputerem, które nie przynosi żadnych korzyści.
- Przygodę ze e-sportem zaczynają nawet ośmiolatkowie. Dzięki grom komputerowym mają okazję przygotować się na pokonywanie presji i silnego stresu, nabywają umiejętności szybkiego podejmowanie trafnych decyzji. Młodzi gracze mogą ćwiczyć samodoskonalenia oraz uczą się zdrowej rywalizacji, która będzie przydatna w dorosłym życiu.

Sport elektroniczny jest coraz bardziej dostrzegany jako dynamicznie rozwijający się rynek w naszym kraju. Coroczne rozgrywki Intel Extreme Masters (czy inne, równie szybko i głośno rosnące w siłę imprezy związane z e-sportem) cieszą się coraz większym zainteresowaniem fanów oraz mediów. Zwycięstwa w turniejach nie przynoszą już tylko satysfakcji z wygranej, a ogromne pieniądze i możliwości. Chyba już w tej chwili każdy może sobie wyobrazić, jak e-sport rozwinie się w przyszłości.

Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl