E-sport dyscypliną Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu?

E-sport dyscypliną Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu?

Z roku na rok zainteresowanie e-sportem rośnie, a świadczyć o tym mogą zapełnione po brzegi stadiony, w których rozgrywane są turnieje. Za jakiś czas eventy te mogą przenieść się na stadiony olimpijskie, gdyż szanse wdrożenia e-sportu jako jednej z dyscyplin są coraz większe.
O tym że e-sport może być uznany za jedną z dyscyplin na Igrzyskach Olimpijskich już kiedyś pisaliśmy. Były to tylko zwykłe przypuszczenia bez większego cienia prawdopodobieństwa. Dziś jednak możemy nieco pewniej mówić o tej zmianie gdyż grupa licytująca z Paryża, który będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, pragnie omówić sprawę włączenia e-sportu do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC).Stacja BBC informuje iż współprzewodniczący powyższej grupy nie przekreśla takiego pomysłu. Wyjaśnia, że muszą rozpatrzyć sprawę, gdyż młodzi są zainteresowani tym pomysłem i dlatego muszą spotkać się z nimi.

IOC będzie miało swoje decydujące zdanie, czy chcą e-sport w programie. Omówmy to między sobą.

Warto też przypomnieć, że e-sport jest już częścią Igrzysk Azjatyckich, które odbędą się w 2022 roku w Chinach. Ponadto organizatorzy ubiegłorocznych igrzysk zorganizowali dwudniowy event po zakończeniu którego zwycięscy gracze otrzymali medale, sponsorowane przed brytyjski rząd. "EGames" odbędzie się ponownie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej w 2018 roku.
Coraz większa liczba organizowanych turniejów, profesjonalnych lig e-sportowych, a także ilość drużyn i graczy ułatwia zrozumienie, w jaki sposób mogłoby to stać się elementem igrzysk olimpijskich. Mimo wszystko wciąż dalekie jest, by pomysł ten ujrzał światło dzienne, gdyż na ten moment przeważają głosy przeciwko włączeniu e-sportu jako dyscypliny olimpijskiej na stałe. 

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.