Elon Musk zachęca do... skasowania Facebooka!

Elon Musk zachęca do... skasowania Facebooka!

Elon Musk znany jest ze swoich krótkich, ale często dobitnych wypowiedzi na Twitterze. Wizjoner w odpowiedzi na wpis aktora Sacha Baron Cohena krytykującego Facebooka, zaproponował usunięcie konta na platformie, ponieważ ta "jest słaba".


Zanim przejdziemy do tytułowej kwestii, warto przyjrzeć się wspomnianemu wpisowi opublikowanemu przez popularnego aktora. Sacha Baron Cohen w dobitny sposób wypowiedział się o Marku Zuckerbergu i "imperium", które stworzył na przestrzeni ostatnich lat:
Nie pozwalamy jednej osobie kontrolować dostępu do wody dla 2,5 miliarda osób. Nie dajemy jednej osobie kontroli nad elektrycznością dla 2,5 miliarda ludzi. Dlaczego więc pozwalamy jednemu mężczyźnie kontrolować informacje trafiające w ręce 2,5 miliarda osób? Facebook powinien zostać objęty regulacjami rządowymi, a nie rządzony przez cesarza!

Aktor dołączył do tweeta karykaturę przedstawiającą Marka Zuckerberga w roli rzymskiego cesarza:Oczywiście mężczyzna nie wypowiedział żadnych odkrywczych słów. Internet, który znamy, jest kontrolowany przez garstkę wpływowych korporacji. Mark Zuckerberg stworzył miejsce, gdzie każdego dnia gromadzą się miliardy ludzi nie wyobrażających sobie życia bez Facebooka. Platforma stała się nieodłącznym elementem współczesnego społeczeństwa.

Elon Musk skwitował apel aktora lakoniczną odpowiedzią: "#DeleteFacebook, jest kiepski". Oczywiście nie chodzi tu o kulawe rozwiązania obecne na platformie, czy jej wygląd. Facebook ma za sobą dziesiątki afer (wraz z Cambridge Analytica na czele), które udowodniły nie raz, że dane użytkowników nie są odpowiednio chronione. Mark Zuckerberg coraz częściej stara się walczyć z kryzysem wizerunkowym, i faktycznie - w minionym roku nie mieliśmy do czynienia z wielkimi wpadkami, które zachwiałyby pozycją spółki.Użytkownicy jednak są coraz bardziej świadomi, że Facebook nie jest takim "świętym" miejscem. To nie Elon Musk zapoczątkował hashtag #deletefacebook. Fraza ta zaczęła pojawiać się już w 2018 roku i została użyta nawet przez pierwotnego twórcę platformy WhatsApp, która... należy do Facebooka.

Czy "cios" zadany przez Elona Muska może rozpocząć kolejną falę krytyki wobec Facebooka? Wątpliwe, chyba że już niedługo wizerunek platformy zostanie w jakiś sposób nadszarpnięty.

 

Co sądzicie o wypowiedzi Elona Muska? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.