Niewidomy chłopczyk okradziony - eksperyment społeczny Ravgora

Niewidomy chłopczyk okradziony - eksperyment społeczny Ravgora

Eksperyment społeczny to przede wszystkim sprawdzenie wrażliwości ludzi na zwykłe, ziemskie problemy, które mogą spotkać każdego z nas. Ten dzisiejszy zorganizowany przez dwójkę polskich YouTuberów ma na celu ukazanie, że źle ubrany człowiek i osoba kojarzona ze złymi uczynkami może okazać większe serce aniżeli powszechnie poważana w społeczeństwie osoba.


Dzisiejszy eksperyment społeczny polegał na sprawdzeniu, czy ludzie będą skorzy wspomóc niewidomego chłopca zbierającego na operację oczu. Podstawieni zostały osoby pochodzące z różnych warstw społecznych - począwszy na księdzu, a na ulicznym dresie kończąc. Wydawać by się mogło, że to właśnie ksiądz albo zamożny człowiek udzieli pomocy potrzebującemu i wrzuci do kubka choćby symboliczną kwotę. Otóż nie. Ravgor i Mani chcieli pokazać, że osoba, która powszechnie uważana jest za kogoś skorego do bezinteresownej pomocy nie musi być taką w rzeczywistości a ten, którego każdy się obawia może oddać wszystko, co posiada. Eksperyment społeczny udowodnił, że pozory mylą i każdy, kogo spotykamy na ulicy (nieważne jak jest ubrany i jaką ma zasobność portfela) może okazać się być dobrym człowiekiem. Gorąco zachęcamy do zerknięcia na pełen materiał i wysnucia własnych wniosków:
Film naprawdę daje dużo do myślenia i celuje w łamanie stereotypów o pewnych typach ludzi. To że ktoś wygląda inaczej niż wszyscy nie musi być od nich w niczym gorszy. Sam twórca pisze jednak, że materiał nie jest odwzorowaniem realnego życia, a wręcz przeciwnie. Jaki był inny cel Ravgora publikując ten materiał? Prawdopodobnie sprawdzenie reakcji ludzi w Internecie. Co bardzo ciekawe, większość z nich nie domyśliła się, że osoby biorące udział w eksperymencie społecznym są podstawione.


Kontynuację tego wszystkiego będziemy mogli zobaczyć już za niedługo na drugim kanale Rafała, gdzie wrzuci making off'a z wyjaśnieniami.


A wy, co sądzicie o tym eksperymencie? Piszcie w komentarzach!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.