E-sport w Polsce rośnie w siłę!

E-sport w Polsce rośnie w siłę!

Starsze pokolenie ma prawo nie rozumieć fenomenu popularności e-sportu, lecz ważne jest aby chociaż spróbowali pojąć samą istotę tego zjawiska będącego skutkiem szybkiego rozwoju technologii. Fakty są jednoznaczne nawet wtedy, kiedy spojrzymy w stronę naszego kraju - e-sport w Polsce rośnie w siłę w coraz szybszym tempie i nic z tym nie zrobimy. Wszystko ma swoich zwolenników i przeciwników - nie inaczej jest z "profesjonalnym graniem w gry komputerowe". Dzisiaj przyjrzymy się właśnie statystykom głównie pochodzącym z Polski (lecz nie tylko!) i zastanowimy się nad ogólnym rozwojem elektronicznego sportu.


Na początku zerkniemy na kilka faktów, które są wynikiem badań ESL (Electronic Sports League), czyli największej ligi e-sportowej na całym świecie. Dzisiaj bowiem na oficjalnym facebookowym profilu ESL Poland pojawiła się infografika o wymownym i ogólnym tytule - "POLACY KOCHAJĄ E-SPORT". Jej głównym celem jest pokazanie potęgi i wciąż rosnącej popularności e-sportu w naszym kraju. Pod odstrzał wzięto głównie rezultaty badań przeprowadzonych na tegorocznym, marcowym, IEM (Intel Extreme Masters), odbywającym się ponownie w Katowicach. Pierwsze dane, które możemy odczytać z infografiki opisują liczbę widzów oglądających e-sportowe mecze rozgrywane w Katowicach. Głównym odbiorcą okazało się USA (7 milionów osób - 19,7%), za nimi uplasowały się Niemcy (2,86 milionów osób - 8,1%), zaś na miejscu trzecim znajdują się Polacy z 2,82 milionami odbiorców, co stanowi 8% całości. Najbardziej chwalebną dla nas informacją jest fakt podany nieco poniżej pierwszego - okazuje się, że transmisje na żywo z IEM Katowice 2014 oglądało "zaledwie" 831 tysięcy Polaków, zaś dwa lata później już 2,82 milionów (!!), co oznacza 340% wzrostu zainteresowania e-sportem. Wniosek jest jeden - e-sport w Polsce rośnie w siłę, a liczba, która zwiększa się z roku na rok jest ewidentnym dowodem na zaistniałą sytuację. Reszta statystyk znajduje się poniżej. Nas najbardziej zaskoczyła ta przedostatnia - to się nazywa dopiero skok popularności!


INFOGRAFIKA
e-sport w Polsce Badania przeprowadzone przez ESL - największą ligę e-sportową na świecie.

Coraz większe zainteresowanie e-sportem wiąże się głównie z rozwojem technologii i nijak nie możemy tego rozwoju zatrzymać. Jeszcze kilka lat temu istniało przeświadczenie, że e-sport umrze śmiercią naturalną, jednak chyba oficjalne statystyki rozwiewają wszystkie wątpliwości i pozostaje być dumnym, że my, Polacy, przyczyniamy się do bardzo dynamicznie rozwijającej się odmiany sportu - sportu elektrycznego.


Co sądzicie o tak dynamicznym rozwoju e-sportu? Piszcie w komentarzach, jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii!


Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.