Dziś YouTube obchodzi swoje 15 urodziny!

Dziś YouTube obchodzi swoje 15 urodziny!

Dokładnie 15 lat TEMU - 14 lutego 2005 roku - uruchomiona została platforma YouTube. Praktycznie nie przypominała ona wtedy usługi, z której korzystają dziś miliardy użytkowników. Chyba nikt nie spodziewał się, że wywrze ona taki wpływ na współczesną formę tworzenia i udostępniania treści.


Nie da się ukryć, że YouTube na początku swojego istnienia był wyłącznie kolejną stroną internetową. Dopiero w 2006 roku - po przejęciu platformy przez Google - zaczęła się tworzyć machina, która niejako odmieniła Internet.

Dziś YouTube stanowi główne źródło dochodu dla setek tysięcy twórców internetowych. Taki stan rzeczy nie był nawet do pomyślenia w 2010 roku, kiedy polska wersja platformy dopiero się rozwijała. Wiele osób twierdzi, że YouTube zmienił się na gorsze, lecz osobiście jestem przeciwny wygłaszaniu takich ogólnych opinii

YouTube w 2005 roku


YouTube w 2019 roku


YouTube jest zupełnie innym miejscem niż te kilkanaście lat temu i niewątpliwie część z jego elementów zmieniła się na gorsze. Rozwój usługi pozwolił jednak rozwinąć skrzydła wielu osobom i dać im niemalże nieograniczone możliwości w tworzeniu. Pomijając kontrowersyjne aktualizacje polityki czy poprawność polityczną - trudno szukać takiego drugiego miejsca w sieci.

Można psioczyć i nienawidzić toru, jaki obrało Google, jesli chodzi o rozwój YouTube, ale warto mieć nadzieję, że w przyszłości być może będzie lepiej. 

Wszystkiego najlepszego YouTube, oby kolejnych 15 lat!

Jakie są Wasze najlepsze wspomnienia z YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.