Dzięki YouTube, Polska wzbogaciła się o blisko 100 mln euro

Dzięki YouTube, Polska wzbogaciła się o blisko 100 mln euro

W ubiegłym roku polskie PKB urosło dzięki YouTube o niemalże 100 milionów euro. Tak przynajmniej wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez ekspertów z Oxford Economics. 


Firma Oxford Economics przeprowadziła analizę mającą na celu oszacowanie tego, jak bardzo YouTube przyczynił się do zmian ekonomicznych m.in. w Polsce. Do badania wykorzystano przede wszystkim zarobki twórców, wpływy z reklam oraz dynamikę łańcucha dostaw ogólnie pojętego sprzętu pomagającego w tworzeniu materiałów wideo.

Okazało się, że platforma pomogła wzbogacić się polskiemu PKB o około 98 milionów euro.  To jednak nie wszystko - przyczyniła się bowiem również do stworzenia 11 tysięcy miejsc pracy. Należy bowiem przy tym wszystkim pamiętać, że YouTube to już nie tylko serwis z amatorskimi filmikami.

Źródło: pixabay.com (@claudid)


Wielu twórców zatrudnia do pomocy całe ekipy składające się z montażystów, dźwiękowców czy osób od wizerunku. Coraz więcej ludzi na YouTube zarabia 5 cyfrowe kwoty (ponad 35% więcej niż rok temu), co robi ogromne wrażenie. Dodatkowo ponad 2 tysiące kanałów w naszym kraju przekroczyło już próg 100 tysięcy subskrypcji.

Wzrostowy trend zauważyć możemy również w przypadku kanałów posiadających powyżej 1 milion subskrypcji - jest ich obecnie w Polsce ponad 150. YouTube to obecnie naprawdę wpływowe medium i raczej ten stan rzeczy się szybko nie zmieni.

Oczywiście 100 milionów euro w stosunku do wynoszącego 600 miliardów dolarów PKB wydaje się śmieszną liczbą. Wciąż jednak mówimy o serwisie, na którym treści może publikować każdy i bez problemu na nich zarabiać. Jeszcze kilka lat temu wydawało się to nie do pomyślenia.

 

Co sądzicie o profesjonalizacji filmów na YouTube? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.