Już za 20 lat będziemy czytać w myślach. Przynajmniej według dzieci

Już za 20 lat będziemy czytać w myślach. Przynajmniej według dzieci

Każdy z nas pewnie nie raz zastanawiał się nad tym, jak będzie wyglądać świat w przyszłości. Największą wyobraźnią na ten temat mogą pochwalić się najmłodsi, których pomysły odnośnie do futurystycznych wynalazków nie znają granic. 


Sony Mobile postanowiło przeprowadzić specjalne badanie na dzieciach z całego świata w wieku od 6 do 12 lat, aby poznać ich zdanie na temat tego, jak może wyglądać świat za kilka lub kilkadziesiąt lat. Na potrzeby doświadczenia, Ian Pearson - futurolog śledzący i przewidujący rozwój technologii, biznesu, społeczeństwa, polityki i środowiska wybrał grupę 7000 tysięcy dzieci pochodzących z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Tajwanu, Hiszpanii oraz Chin, a także rodziców badanych.Badanie pokazało, że wyobrażenia dzieci są nieco wybujałe. Aż 56% badanych przekonanych jest, że do 2037 roku wszyscy będą mogli wyposażyć się w buty umożliwiające latanie - co piąty badany jest zdania, że takie rozwiązania pojawią się już za pięć lat. Ponad 60% najmłodszych uważa, że za dwadzieścia lat ludzkość będzie umiała przechodzić przez ściany oraz czytać w myślach.

Rodzice dzieci natomiast są zdania, że tego typu wyobrażenia nie są realne, przynajmniej w tak krótkim czasie, jaki podały dzieciaki i na razie nie ma nawet co myśleć, o tego typu rozwiązaniach. Większość dorosłych nie wierzy w to, że kiedykolwiek będziemy zdolni do teleportacji czy niewidzialności. Dzieci z kolei wierzą w to, że będziemy mogli się tym cieszyć już za dziesięć lat. Wynik badań komentuje Ian Person:
Jak zaobserwował kiedyś Arthur C. Clarke, odpowiednio zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii. Nasze dzieci wyrosły w kulturze Harry'ego Pottera ‒ otoczone technologią, która wydaje się ułatwiać tworzenie i działanie rzeczy magicznych. Byłoby zatem nierozsądne oczekiwać od nich, by myślały, że istnieje coś, co może być niemożliwe do wykonania. Sześciolatkowie nie spotkali się jeszcze z ograniczeniami technicznymi, ich optymistyczne myślenie, że wszystko jest możliwe to nie wada, lecz stan umysłów ‒ mają nieograniczoną niczym wyobraźnię. 

Wpływ  technologii i kultury na postrzeganie przyszłości przez dzieci jest, jak widać, niespodziewanie duży. Technologia nieustannie się rozwija, więc tylko kwestią czasu jest wprowadzenie pewnych rozwiązań, które aktualnie wydają nam się trudne do wyobrażenia. Nie tak dawno przecież ludzie nie znali pojęcia Internet, a dzisiaj funkcjonowanie bez niego jest naprawdę ciężkie.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.