Ponowny atak hakerski na drukarki w celu subskrybowana PewDiePie'a

Ponowny atak hakerski na drukarki w celu subskrybowana PewDiePie'a

Miesiąc temu pisaliśmy o ataku hakerskim na drukarki, który miał na celu zachęcić do subskrybowania kanału PewDiePie. Jak wiadomo, Felix Kjellberg od 2013 zajmuje pozycję najbardziej subskrybowanego Youtubera na świecie. Nic dziwnego więc, że jego fani robią wszystko, aby ta pozycja nie została zagrożona.


Jakiś czas temu kanał T-Series, publikujący bollywoodzkie trailery filmów i piosenki, zaczął przybliżać się do wyprzedzenia PewDiePie pod względem subskrypcji. Reakcja fanów była natychmiastowa, a w akcję zaangażowali się także inni Youtuberzy. Najbardziej spektakularne wydarzenie miało miejsce pod koniec listopada – grupa hakerów zhakowała kilkadziesiąt tysięcy drukarek. Urządzenia same zaczęły drukować wiadomość o tym, że PewDiePie ma problemy i potrzebuje wsparcia, aby utrzymać się na światowym szczycie YouTube. Mimo, że akcja natychmiast zaczęła przynosić pozytywne skutki, po niecałym miesiącu nawiedzone drukarki powróciły.Jak donosi BBC, kolejny atak hakerski ma nie tylko uratować pozycję PewDiePie, ale także uświadomić ludzi o tym, jak mało wagi przywiązują do bezpieczeństwa swoich drukarek. Zaznacza się, że nie każda z nich powinna by podłączona do sieci Wi-Fi, a jeśli jest podłączona, konieczne jest korzystanie z najnowszych aktualizacji i zabezpieczeń, które oferują producenci. Hakerzy twierdzą, że są w stanie mechanicznie uszkodzić drukarki co narazi na koszty ich właścicieli. Co gorsza, mogą dotrzeć do plików na komputerze i wydrukować ważne dokumenty, co mogłoby ujawniać wrażliwe dane osobowe.W pierwszym ataku hakerzy przyznawali, ze uzyskali dostęp do 800 tysięcy drukarek, ale tekst został wydrukowany na „zaledwie” 50 tysiącach urządzeń. Najnowszy atak dotyczył 100 tysięcy drukarek z USA, Wielkiej Brytanii, Chile, Argentyny, Hiszpanii i Australii. Tym razem hakerzy do drukowanego tekstu zachęcającego do subskrybowania Felixa dodali „Naprawdę. Naprawcie swoją drukarkę. Może zostać zaatakowana”.

Ciężko zarzucić coś hakerom – pomagając swojemu ulubionemu twórcy, przestrzegają użytkowników drukarek przed czyhającym na nich zagrożeniem. Obecnie kanał PewDiePie wyprzedza T-series o 1,3 miliona subskrypcji.

Emilia Wełna

Zawodowo zajmuję się redakcję i korektą, a hobbystycznie pisaniem. Fascynuje mnie nauka, a najwięcej czasu zajmuje granie w GTA i oglądanie "Przyjaciół" na okrągło.