BORBOBtv o Turpacie -

BORBOBtv o Turpacie - "najsmutniejszy YouTuber usunął mi pół kanału"

Nie tak dawno na łamach naszego serwisu pisaliśmy o pewnej sprawie dotyczącej praw autorskich. O ile tam chodziło o konflikt między twórcą, a wytwórnią, tak dziś pojawiła się sprawa dotycząca dwóch YouTuberów oraz pewnego popularnego w internecie sloganu, który stał się przedmiotem konfliktu. Na kanale BORBOBtv pojawiła się informacja, że niejaki Turpat walnie przyczynił się do zniknięcia całkiem pokaźnej ilości filmików na ich kanale.


Pierwszy film na kanale BORBOBtv na YouTube pojawił się 15 marca 2015 roku. 2 dni wcześniej 13 marca tego samego roku pojawił się pierwszy film na GIMBY NIE ZNAJO - kanale stworzonym przez Turpata, YouTubera, który od paru lat był już stosunkowo znany na tej platformie. Na obu kanałach można było znaleźć podobne serie, głównie pod względem nazwy, odnoszące się do rzeczy, których dzisiejsi młodzi ludzie mogą już nieco nie pamiętać. Oba kanały wyraźnie różniły się jednak stylem prowadzenia serii, przy czym kanał BORBOBtv przy swojej serii o nazwie "GIMBY NIE ZNAJO" skupił się wyłącznie na grach, a w dalszej swojej działalności zajął się także inną tematyką filmów, które posiadały już inną nazwę. Z czasem jednak Turpat wystosował zgłoszenia za pośrednictwem swojej sieci partnerskiej jakoby posiadał prawa do hasła "Gimby nie znajo" i tylko on może go używać. Filmy z serii na kanale BORBOBtv zaczęły znikać. W pewnym momencie miało dojść do ugody między obiema stronami jednak do niej nie doszło. Jak się później okazało Turpat miał prawa, ale do znaku słowno-graficznego (loga z nazwą), a nie do samego hasła, sloganu, które jako że potocznie używany w internecie, nie może być znakiem towarowym. Spór między obiema stronami trwa do dziś. Na chwilę obecną seria "GIMBY NIE ZNAJO" z kanału BORBOBtv zniknęła, a wszyscy czekają na odpowiedź Turpata w tej sprawie.


A co wy o tym sądzicie? Całą sprawę będziemy monitorować.


Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.