Dawid Myśliwiec z

Dawid Myśliwiec z "Naukowego Bełkotu" zebrał 60 tys. dla Muzeum Ewolucji

Dawid Myśliwiec - prowadzący kanał Naukowy Bełkot - zdecydował się na rozpoczęcie zbiórki, by ufundować projekt rekonstrukcji gniazda jednego z dinozaurów w Muzeum Ewolucji.


Kilka dni temu na kanale "Naukowy Bełkot" pojawił się materiał nagrany m.in. w warszawskim Muzeum Ewolucji podległym pod Polski Instytut Nauk. Znajduje się tam rekonstrukcja gniazda protoceratopsa oraz samego dinozaura. Jak się jednak okazuje, całość jest nieco przestarzała.

Przedsięwzięcie było bowiem realizowane kilkadziesiąt lat temu i od tamtego czasu wiedza na temat tego konkretnego dinozaura nieco się rozszerzyła. Okazało się bowiem, iż wyglądał on zupełnie inaczej, a co za tym idzie - jego gniazda oraz składane jaja. Dawid Myśliwiec postanowił coś z tym zrobić.Założył zbiórkę z progiem 15 000 zł w celu ufundowania "rekonstrukcji gniazda protoceratopsów w Muzeum Ewolucji PAN". Po co? Jak tłumaczy twórca w opisie projektu:
Rekonstrukcja gniazda znajdująca się obecnie w Muzeum jest od kilu miesięcy nieaktualna, została wykonana lata temu zgodnie z ówczesnym stanem wiedzy. Dziś wiemy, że jaja tych stworzeń były zupełnie inne. Bardzo zależy mi na tym, aby polskie Muzeum Ewolucji zbliżało się swoim poziomem do muzeów zagranicznych, dlatego Wasze wsparcie jest dla mnie niezwykle ważne.

Społeczność widzów wpłaciła jednak czterokrotność wartość początkowego celu. Z tego też powodu Dawid zdecydował się na poszerzenie planu o rekonstrukcję samego modelu dinozaura. W momencie pisania tego artykułu suma zebranych pieniędzy wynosi nieco ponad 67 tys. zł. Do zakończenia zbiórki zostały jednak jeszcze 24 dni.

Źródło: zrzutka.pl


Z okazji takiego obrotu spraw influencer przeprowadził specjalną transmisję na żywo:Kto wie, być może akcja zapoczątkowana przez prowadzącego kanał "Naukowy Bełkot" przyczyni się w przyszłości do stworzenia Muzeum Historii Naturalnej w naszym kraju. Takie plany były już w 2004 roku, lecz nie udało się ich w żadnym stopniu zrealizować.

 

Co sądzicie o projekcie Dawida? Dajcie znać w komentarzach!


 

avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.