Polska zapłaciła ćwierć miliona złotych za 2 filmy YouTubera

Polska zapłaciła ćwierć miliona złotych za 2 filmy YouTubera

Louis Cole z kanału FunForLouis to twórca, który na co dzień zajmuje się podróżowaniem i publikowaniem materiałów z wyjazdów na YouTube. Odwiedził wiele krajów z całego świata, a jednym z jego ostatnich celów był także nasz kraj. Jak się okazało dostał za to niemałe pieniądze.


Polska Organizacja Turystyczna przy współpracy z zagranicznymi twórcami internetowymi rozpoczęła akcję #visitPoland polegającą na promowaniu turystyki naszego kraju na arenie międzynarodowej. W tym celu postanowiła przeznaczyć budżet 800 tysięcy złotych na realizacje planów, z czego około 60% na wynagrodzenia dla siedmiu influencerów. Według portalu WaszaTurystyka.pl jeden z nich – Louis Cole dostał już swoją część, która wyniosła… 265 tysięcy złotych (w tym wliczony jest również koszt biletu lotniczego).Po odjęciu części Louisa z budżetu pozostaje około 535 tysięcy do podziału pomiędzy 6 pozostałych twórców. Wywołało to niemałe zamieszanie w branży turystycznej i środowisku polskich blogerów turystycznych. Przedstawiciele zagranicznych ośrodków turystycznych przyznają, że suma blisko ćwierć miliona złotych mogłaby zostać znacznie lepiej rozdysponowana. W tej cenie można by zorganizować porządną kampanie telewizyjną, czy zaprosić 10 dziennikarzy z najlepszych tytułów w Polsce na podróż studyjną. Specjalista ds. influencer marketingu Paweł Lipiec skomentował to następująco:
Taka kwota jako wynagrodzenie dla jednego twórcy jest trudne do obronienia. Co prawda nie znamy dokładnie założeń, ani efektów działań, ale można bez wahania stwierdzić, że taką kwotę dało się ulokować zdecydowanie lepiej, skuteczniej.Na chwilę obecną po prawie dwóch miesiącach od publikacji dwóch materiałów z wizyty w Polsce, vloger zdobył na nich łącznie prawie 152 tysiące wyświetleń.

Sprawę skomentował także Krzysztof Gonciarz, który bardzo dobrze orientuje się na rynku influencerów i sam miał okazję wziąć udział w podobnej kampanii promocyjnej w Izraelu.


Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.