Niezależny Cuphead z wielkim sukcesem sprzedażowym - ponad milion sprzedanych egzemplarzy!

Niezależny Cuphead z wielkim sukcesem sprzedażowym - ponad milion sprzedanych egzemplarzy!

Rynek gier video kolejny raz udowodnił, że nie trzeba być dużym wydawcą produkcji typu Triple-A by osiągnąć sukces pod względem marketingu i sprzedaży gry. Coraz częściej do głosu dochodzą także mali wydawcy, których gry sprzedają się naprawdę dobrze, a w niektórych kręgach wręcz powyżej oczekiwań. Jednym z najlepszych przykładów jest wydany pod koniec września niepozorny Cuphead, który właśnie przebił milion sprzedanych egzemplarzy gry.


Cuphead od studia MDHR z założenia jest dwuwymiarową platformówką z naciskiem na walkę z bossami w stylistyce animowanych produkcji z pierwszej połowy XX wieku. Wszystkie animacje w grze opierają się na prawdziwych rysunkach, a nie na wygenerowanych komputerowo modelach 3D. Być może właśnie to było jednym z kluczy do sukcesu - wielu graczy z pewnością przyciągnęła tzw. nostalgia do filmów rysunkowych, na jakich się wychowali. Gra przy okazji jest niezwykle wymagająca, co czyni ją interesującym tytułem dla wszystkich speedrunnerów, którzy od razu zabrali się za przechodzenie gry na czas. Według różnych statystyk w grę zagrało już ponad milion osób od chwili premiery, o czym poinformował oficjalny fanpage gry na Facebooku.Pierwsze oficjalne zapowiedzi tytułu sięgają 2015 roku, gdy gra została zaprezentowana podczas największych targów growych na świecie - E3 w Los Angeles. Prace nad nią rozpoczęto oczywiście dużo wcześniej. Mało kto wierzył wtedy w jakiś większy sukces, a sama gra była traktowana raczej jedynie w ramach ciekawostki. Niemniej, jej trailer na YouTube osiągnął na chwilę obecną prawie 3 miliony wyświetleń.Tytuł na swój warsztat wzięli już także polscy twórcy na YouTube zajmujący się grami jak chociażby Rock AloneQuaz czy Klocuch. Z pewnością warto zapoznać się z ich opiniami na temat gry. Zarówno u nich, jak i na zagranicznych serwisach dominują głównie pozytywne opinie.Warto zauważyć, że jest to dopiero początek drogi Cuphead. Gra z czasem może nabrać jeszcze większego rozpędu, gdy wyjdą zapowiadane poprawki oraz zainteresują się nią jeszcze inni twórcy. Bez wątpienia warto mieć ten tytuł na oku.

Co sądzicie o tej grze? Mieliście już okazję w nią zagrać? Koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzach pod artykułem.

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.