Wiadomości zawierające SPAM kończą już 40 lat!

Wiadomości zawierające SPAM kończą już 40 lat!

Dacie wiarę, że wiadomości zawierające SPAM istnieją już czterdzieści lat? Z tymi niechcianymi treściami spotkał się praktycznie każdy użytkownik internetu, lecz chyba mało który z nich studiował historię tych tekstów. 


Wszystko zaczęło się w 1978 roku, kiedy to niejaki Einar Stefferud wysłał zaproszenie na swoje urodziny do blisko tysiąca użytkowników ARPANETU (przodka znanego nam dzisiaj Internetu). Ten gest spotkał się z licznymi (zabawnymi i złośliwymi) odpowiedziami, których nagłe nagromadzenie zablokowało serwery spamera. Nie trzeba było długo czekać na kolejny tego typu incydent, bowiem kilka miesięcy po nim, Gary Turk wysłał masę mejli reklamowych do osób korzystających z ARPANETU. Pojęcie "spam" pojawiło się jednak oficjalnie w momencie wysłania w 1994 r. przez firmę prawniczą 6000 wiadomości dotyczących spraw imigracyjnych. Jaka jest etymologia tego słowa?

Nazwa "spam" pochodzi od amerykańskiej konserwy


Od lat trzydziestych XX wieku firma Hormel Foods produkuje mielonkę wieprzową właśnie o takiej nazwie. Nie wiadomo do końca dlaczego tym mianem zaczęto określać niechciane wiadomości, ale wiele wskazuje na to, że jest to nawiązanie do skeczu Monty Pythona, gdzie słowo "spam" zostaje powtórzone wiele razy.

W 2004 roku Bill Gates zwiastował rychły koniec spamu i twierdził, że problem ten zostanie rozwiązany w przeciągu dwóch lat. Tak się jednak nie stało i e-maile te nadal są bardzo popularne - zwłaszcza w środowisku hakerskim. Aktualnie ludzie wykorzystują spam do przesyłania złośliwego oprogramowania i zarażania komputerów - okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w tego typu wiadomościach może kryć się coś niebezpiecznego. Oszuści sprytnie to wykorzystują.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.