Chrome natychmiastowo zmieni twoje wykradzione hasło

Chrome natychmiastowo zmieni twoje wykradzione hasło

Obecnie najpopularniejsza przeglądarka należąca do Google'a jest uznawana wśród użytkowników internetu za tą nie tylko wszechstronną, ale także najbezpieczniejszą. Chrome posiada zaawansowane opcje zabezpieczania, a już niebawem wprowadzi także automatyczną zmianę hasła, gdy to tylko zostanie wykradzione.


Google Chrome od niedawna testuje dość ciekawą funkcję, która wspomoże osoby dotknięte skradzionym hasłem lub kontem. Już teraz przeglądarka zawsze ostrzega nas, jeśli dane hasło wpadnie w niepowołane ręce. Otrzymujemy wtedy powiadomienie i rekomendację do szybkiej zmiany hasła. Testowana funkcja ma pozwolić na dynamiczne tworzenie stosownych formularzy, w których zaraz po utraceniu danych będziemy mogli zamienić hasło na inne.

Wszystko to dla jeszcze skuteczniejszego zabezpieczenia konta.Opcja ta jest już dostępna w testowej wersji przeglądarki, lecz na razie pozostaje wyłączona. Pomimo tego, możemy ją włączyć, przełączając tak zwaną flagę Well Known Change Password.

Sugeruje ona, by odrębne od siebie witryny umieszczały na swoich stronach specjalny formularz do zmiany hasła pod tym samym URL.

Poniżej 3 przykłady witryn używających tej funkcji:

Twitter - http://twitter.com/.well-known/change-password
GitHub - https://github.com/.well-known/change-password
Facebook - https://www.facebook.com/.well-known/change-password

Temat bezpieczeństwa jest bardzo ważny, szczególnie w świecie, który silnie buduje swoje podstawy we wszechobecnej sieci. Miejmy nadzieję, że coraz więcej firm i aplikacji, z których korzystamy, zacznie brać ten temat na poważnie.

Dawid Ignasiak

Student dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Pasjonat nowoczesnych mediów, psychologii oraz sztuki iluzji.