Chiny użyły mikroczipów do szpiegowania znanych firm!

Chiny użyły mikroczipów do szpiegowania znanych firm!

Często mówi się, bardziej lub mniej prześmiewczo, że jesteśmy podsłuchiwani. Jaka jest prawda, zapewne nigdy się nie dowiemy, lecz tym razem to wielkie koncerny mają spore powody do obaw. 


Serwis Bloomberg podaje, że chińscy hakerzy mieli używać mikroczipów wielkości ziarnka ryżu do szpiegowania około 30 amerykańskich firm, m.in. takich jak Apple. Zgodnie z doniesieniami niezależni eksperci znaleźli w płytach głównych serwerów  firmy Elemental podejrzane elementy, które nie były częścią ich architektury. Co ciekawe ten fakt został odkryty już w 2015 roku przez firmę Amazon, która bezzwłocznie poinformowała władze USA, gdyż zainfekowane serwery były używane przez ministerstwo obrony USA, CIA, marynarkę wojenną oraz obsługę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W trakcie dochodzenia śledczy ustalili, że mikroelementy montowane w podzespołach pozwalały hakerom uzyskać dostęp przez tzw. tylne drzwi do sieci, w których znajdowały się zainfekowane maszyny. Według źródeł Bloomberga za montowanie szpiegowskich mikroczipów na płytach głównych odpowiedzialni byli podwykonawcy firmy Supermicro z Chin.Bloomberg twierdzi, że Chiny specjalizują się w szpiegowaniu za pomocą sprzętu. Cyberprzestępcy działają tam na zlecenie państwa i mają między innymi wprowadzać zmiany w działaniu podzespołów już na etapie produkcji w chińskich fabrykach.

Rewelacje Bloobmerga nie spodobały się zainteresowanym. Koncern Tima Cooka, czyli Apple, jednoznacznie zdementował doniesienia i stwierdził, że nigdy nie stwierdzono obecności żadnych złośliwych mikroczipów. Rzecznik firmy Supermicro powiedział, że firmie nic nie wiadomo na temat dochodzenia w takiej sprawie. Chiński rząd natomiast tak skomentował doniesienia Bloomberga: bezpieczeństwo łańcucha dostaw w cyberprzestrzeni jest przedmiotem wspólnego zainteresowania, a Chiny również są ofiarą jego naruszeń.

 

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.