Chińczycy stworzą sztuczny księżyc

Chińczycy stworzą sztuczny księżyc

Okazuje się, że wcale nie trzeba uciekać do Mass Efecta, żeby napawać się widokiem innych planet. A przynajmniej w pewnym sensie, bo w chińskim mieście Chengdu pojawi się wielka kosmiczna atrakcja - sztuczny księżyc.


Nienaturalny satelita ziemi, który zawiśnie nad Chengdu ma świecić aż osiem razy jaśniej niż ten naturalny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rozjaśni on ulice miasta w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Dzięki niemu lampy uliczne mają przestać być potrzebne, co przełoży się na oszczędność pieniędzy i energii.

Projekt ma stać się faktem już w 2020 roku, gdyż przeszedł fazę testową i jest gotowy do użycia. Sztuczny satelita będzie świecił odbitym blaskiem nawet na obszarze do 80 kilometrów, gdyż specjalna powłoka "księżyca" została zaprojektowana tak, żeby odbijała jak najwięcej promieni słonecznych. Dokładny zakres świecenia ma być regulowany nawet do odległości kilkudziesięciu metrów, dzięki specjalnym skrzydłom w kształcie paneli słonecznych.



Wszystko to brzmi przynajmniej nieracjonalnie i niedorzecznie, ale jeśli coś takiego ma być stworzonego - to najpewniej właśnie przez Azjatów. Trudno przewidzieć, jaki będzie finalny wynik tego projektu i czy będzie on wyglądał spektakularnie czy tylko pokracznie. Jeśli projekt okaże się sukcesem, to możemy być pewni, że Krzysztof Gonciarz wielu polskich YouTuberów dotrze do tej atrakcji kosmiczno-turystycznej.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.