Używasz programu CCleaner? Twój komputer mógł stać się ofiarą infekcji!

Używasz programu CCleaner? Twój komputer mógł stać się ofiarą infekcji!

Zapewne cześć z Was kojarzy tytułowy program oraz regularnie za jego pomocą oczyszcza swój sprzęt ze zbędnych śmieci. Okazuje się jednak, że takie działania przez ostatni miesiąc mogły zamiast pomóc, mocno zamieszać w komputerach użytkowników - CCleaner został bowiem zainfekowany, a wykrycie tego zajęło ponad miesiąc.


CCleaner jest jednym z najpopularniejszych programów w kategorii czyszczenia systemów operacyjnych ze zbędnych plików, które tylko spowalniają sprzęt. To właśnie jego skuteczność i świadomość, że pobiera go co tydzień prawie 5 milionów użytkowników sprawia, że problem jaki niedawno został ujawniony przez twórców stanowi nie lada zagrożenie.Okazało się bowiem, że program został zainfekowany przez bliżej nieznanych hakerów, którzy aplikując złośliwy kod to oprogramowania sprawili, że użytkownik chcąc usunąć ze swojego komputera dane pliki jednocześnie otwierał furtkę dla wirusa malware. Wszystko nie byłoby aż tak poważne, gdyby nie fakt, że twórcy wykryli ten atak dopiero po miesiącu. Tym samym narażone zostały osoby, które pobrały aplikację w odsłonie 32-bitowej pomiędzy 15 sierpnia a 12 września (dokładnie CCleaner w wersji 5.33.6162 oraz CCleaner Cloud w wersji 1.07.3191).

Hakerzy odpowiedzialni za przestępstwo otrzymali tym samym dostęp do takich informacji jak chociażby nazwy komputerów oraz używanego oprogramowania, a także adresy kart sieciowych. Dodatkowo zainfekowane komputery bez problemu mogły być sterowane przez organizatorów ataku. Na szczęście wszystko zostało już opanowane - miejmy nadzieję, że do podobnej sytuacji już więcej nie dojdzie.

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.