Znana aplikacja z groźnym wirusem

Znana aplikacja z groźnym wirusem

Aplikacja CamScanner - Phone PDF Creator, która ze sklepu Google Play została pobrana przeszło 100 mln razy, przez jakiś czas zawierała bardzo groźnego wirusa, który instalował inne szkodliwe pliki na smartfonach. Aplikacja została już usunięta z androidowego sklepu, jednak skutki jej działania mogą być odczuwale przez użytkowników jeszcze przez jakiś czas. 


CamScanner to aplikacja pozwalająca na skanowanie dokumentów do plików pdf za pomocą kamery w naszym smartfonie. Przez dłuższy czas była całkowicie bezpieczna i cieszyła się spora popularnością. Wirus pojawił się w jednej z najnowszych aktualizacji. Wśród plików instalowanych na smartfonach przez złośliwe oprogramowanie znalazły się niemożliwe do pominięcia reklamy, w które klikając, użytkownik nieświadomie zapisywał się do płatnych subskrypcji.Mimo natychmiastowej reakcji twórców, Google Play zdecydowało się na usunięcie aplikacji ze swojej oferty.

Emilia Wełna

Zawodowo zajmuję się redakcję i korektą, a hobbystycznie pisaniem. Fascynuje mnie nauka, a najwięcej czasu zajmuje granie w GTA i oglądanie "Przyjaciół" na okrągło.