Były pro-gracz CS:GO oskarżył swoją drużynę o ustawianie meczów

Były pro-gracz CS:GO oskarżył swoją drużynę o ustawianie meczów

Rustam „5TRYK#R” Alimkulow - były kazachski gracz CS:GO - oskarżył szereg kolegów z drużyny Cloud9 o ustawianie meczów podczas ważnych turniejów. Mężczyzna przedstawił dowody za pośrednictwem materiałów wideo.


Wszystko wskazuje na to, że na e-sportowej scenie CS:GO mamy do czynienia z kolejnym skandalem. W latach 2014-2015 prawdopodobnie doszło do nadużyć w drużynie PARTY - poinformował o tym jej były członek, Rustam „5TRYK#R” Alimkulow. Zawodnicy mieli dopuścić się tzw. match-fixingu.

Praktyka ta polega na dostosowywaniu niektórych aspektów rozgrywki tak, by wpłynęły na rozwój akcji, ale nie miały bezpośredniego wpływu na finalny rezultat. Dzięki temu można było np. umyślnie przegrać rundę, by zdobyć sporą ilość pieniędzy z zakładów bukmacherskich. Do takiej sytuacji miało dojść m.in. podczas meczów kwalifikacyjnych do Majora 2015.Jedną z zamieszanych osób miał być Abaj „HObbit” Chasenow, zwycięzca turnieju PGL Major Kraków 2017 oraz obecny zawodnik drużyny Cloud9. Mówimy więc o naprawdę uznanym e-sportowcu. Teraz czeka go przesłuchanie przez Esports Integrity Comission (ESIC). Sam jednak twierdzi, że nigdy nie był zaangażowany w match-fixing i jest gotowy powiedzieć prawdę.

Dlaczego były gracz w ogóle zdecydował się na nagłośnienie sprawy po tylu latach? Okazuje się, że zadecydowała tu choroba, na którą cierpi od dawna i podjął decyzję o rozliczeniu się z przeszłością. Dopadły go po prostu wyrzuty sumienia.

Powyżej znajdziecie materiał dowodowy w postaci filmu, lecz jest on dostępny wyłącznie w języku rosyjskim. Mają być tam poruszane kwestie dotyczące ustawiania meczów.

 

Co sądzicie o całej akcji? Dajcie znać w komentarzach!


avatar

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.