Budżet serialu Władca Pierścieni przebił kilkukrotnie Grę o Tron

Budżet serialu Władca Pierścieni przebił kilkukrotnie Grę o Tron

Podano oficjalne informacje na tematu budżetu serialu Władca Pierścieni. Wynika z nich, że Amazon Prime Video wypuści - jak do tej pory - najdroższy serial w historii. Kwota przebija kilkukrotnie nawet Grę o Tron.


W 2018 roku podano informację, że Amazon Prime Video planuje budżet na Władcę pierścieni o wysokości 500 mln dolarów na dwa sezony. Jednak Stuart Nash - Minister Rozwoju i Turystyki Nowej Zelandii, gdzie serial jest kręcony - zdradził The Hollywood Reporter aktualne koszty realizacji:
"Mogę powiedzieć, że Amazon ma wydać jakieś 650 mln dolarów na sam pierwszy sezon. To jest coś fantastycznego. To będzie największy serial w historii".

Tak więc sam pierwszy sezon Władcy Pierścieni wyniesie 465 mln dolarów amerykańskich (650 mln dolarów nowozelandzkich). Obecnie kwota produkcji obu sezonów została niemalże podwojona w stosunku do poprzedniej. Porównując, ostatnie sezony Gry o tron posiadały budżet mniej więcej 100 mln dolarów na sezon, a cała oryginalna trylogia Władcy pierścieni wyniosła twórców "tylko" 281 mln dolarów. Natomiast Amazon zapłacił już na starcie 250 mln dolarów za same prawa do uniwersum Tolkiena.

Nie wiadomo jeszcze jaki budżet dostaną kolejne sezony, chociaż zostało ujawnione, że serial ma planowo składać się z 5 sezonów i potencjalnie spin-offów.

Warto wiedzieć, że zawsze pierwsze sezony wysokobudżetowych seriali kosztują twórców więcej niż kolejne. Główną przyczyną jest to, że na początku trzeba zbudować miejsca akcji oraz wiele innych elementów, które zostaną wykorzystywane także w późniejszych sezonach.

Akcja serialu Władca pierścieni będzie toczyć się epokę wcześniej niż to co widzieliśmy w trylogii Petera Jacksona. W obsadzie znaleźli się: Robert Aramayo, Owain Arthur, Nazanin Boniadi, Tom Budge , Ismael Cruz Cordova, Joseph Mawle i wielu innych. J.D. Payne oraz  Patrick McKay pełnią rolę showrunnerów. Juan Antonio Bayona wyreżyserował pierwsze dwa odcinki.


Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.