W Japonii powstanie najwyższy ekologiczny budynek na świecie

W Japonii powstanie najwyższy ekologiczny budynek na świecie

Czy wyobrażając sobie przyszłość, przeszło Wam przez myśl, że budynki będą wykonane z drewna? Nam też nie. W Japonii powstał naprawdę śmiały plan, który zakłada wybudowanie wysokiego wieżowca praktycznie w całości stworzonego z drewna.


Sam zamysł budowli nie jest zupełną nowością. Już teraz coraz częściej mówi się o tego typu budynkach, jednak wspomniany projekt, który miałby stanąć w Tokio to zupełnie inny poziom. Mówi się o budynku mierzącym 350 metrów, co dałoby mu rekord najwyższego budynku stworzonego z drewna na świecie!

Koszt takiej budowli, której wstępna nazwa to W350 to prawie 6 mld dolarów. Inwestorem miałaby być Grupa Sumitomo, która ma naprawdę spore udziały w japońskim rynku przemysłowym.

Taki, a nie inny materiał niesie za sobą sporo zalet. Przede wszystkim miałby być on znacznie bardziej odporny na często występujące w Japonii trzęsienia Ziemi. Inną ważną kwestią jest tu ekologia, pochłanianie smogu czy wreszcie lepsze przetwarzanie tego typu budulca.


Sam projekt również robi wrażenie. Miałyby znajdować się tam przede wszystkim biura, ale znalazłoby się miejsce również dla zwykłych mieszkań, sklepów czy pokoi hotelowych.

Wstępne oddanie biurowca do użytku zaplanowane jest na 2041 rok. I chociaż do tego czasu może się jeszcze wiele zmienić, to wiele wskazuje na to, że wysokie budynki z drewna prędzej czy później staną się rzeczywistością. Pytanie jednak, czy nasza planeta jest aż tak obfita w zasoby drewna, żeby wznoszenie budynków z nich mogło zostać nazwane jako "ekologiczne"?

Źródło: BBC

Piotr Gołaś

Absolwent administracji, fan Królewskich, miłośnik uniwersum Tolkiena, Gwiezdnych Wojen, Marvela, muzyki z lat '80 oraz gier - szczególnie tych z klasycznego NES-a. W wolnym czasie lubi napisać tekst z dowolnej dziedziny szeroko rozumianej popkultury.