Groźny bot zainfekował miliony telefonów z Androidem

Groźny bot zainfekował miliony telefonów z Androidem

W ostatnim czasie posiadacze smartfonów z Androidem zostali zaatakowani dość groźnym botem, który znacznie obniża jego wydajność i naraża na duże koszty. O co chodzi?


Problem jest poważny, ponieważ DrainerBota ściągnięto już 10 milionów razy z pozornie niewinnymi aplikacjami. Efekty zarażenia można rozpoznać dosyć łatwo, należą do nich: szybko nagrzewający się telefon, jeszcze szybsze rozładowywanie się baterii oraz ogromna ilość pobranych danych, która może wynosić ponad 10 gigabajtów. Taka niespodziewana nadwyżka pobranych danych może narazić wielu użytkowników Androida, zwłaszcza jeśli są za granicą swojego kraju.

To wszystko niestety jest możliwe nawet wtedy, kiedy aplikacja jest uśpiona. Jeśli zauważycie takie objawy na swoich telefonach, to sprawdźcie czy któraś z aplikacji nie pobiera podejrzanie dużej ilość danych i spróbujcie ją usunąć.Twórcy DrainerBota niestety stworzyli bardzo przebiegłe oprogramowanie. Otóż bot bez naszej wiedzy ściąga na nasz telefon filmy reklamowe. Nie są one wyświetlane, ale reklamodawca zostaje poinformowany, że reklama została wyświetlona na stronie, która w rzeczywistości nie istnieje. W ten sposób oszukany jest zarówno użytkownik jak i reklamodawca.

Złośliwe oprogramowanie znaleźli badacze z Oracle w setkach popularnych aplikacji na Androida. Twórcy niestety nie oszczędzają nikogo i polują zarówno na amatorów gier mobilnych czy użytkowników aplikacji do retuszu zdjęć. Mówi się o ponad 3 tysiącach zarażonych aplikacji. Wśród zagrożonych na pewno znalazły się: Draw Clash of Clans, Solitaire: 4 Seasons (Full) czy Perfect365. Na szczęście większość z tych programów jest już usunięta ze Sklepu Google.

Koniecznie zwróćcie uwagę na użycie baterii w Waszym telefonie, jego nagrzewanie się i pobór danych. Jeśli któraś z tych rzeczy Was zaniepokoi, koniecznie sprawdźcie aplikacje i uporządkujcie swój telefon odpowiednim, zaufanym oprogramowaniem.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.