Baza danych 2,5 mln klientów Morele.net trafiła do sieci

Baza danych 2,5 mln klientów Morele.net trafiła do sieci

Pod koniec zeszłego roku po raz pierwszy usłyszeć można było o kradzieży bazy danych serwisu Morele.net. O sprawie pisaliśmy na naszej stronie, gdy osoba odpowiedzialna za atak przekazała wysokie datki polskim streamerom. Teraz skradziona baza danych trafiła do sieci.  


O całej sprawie można było usłyszeć już na przełomie grudnia. Osoba odpowiedzialna za atak na bazę danych swego czasu na Wykopie opublikowała wpis na temat sytuacji, w której korespondowała z pracownikiem, a w dalszej kolejności CEO Morele.net. Przez brak porozumienia obu stron, po jakimś czasie sprawa została nagłośniona. Po ponad dwóch miesiącach od opisanej sytuacji, złodziej bazy danych obdarował polskich streamerów "donejtami" na wielkie kwoty. Twórcą, który otrzymał najwięcej pieniędzy był TheNitroZyniak, na którego konto wpadło 25 999 złotych. Łączna kwota "przekazanych" przez hakera pieniędzy wynosiła ponad 50 tysięcy złotych.


Teraz o sprawie ponownie jest głośno. Wszystko za sprawą opublikowania bazy danych sklepu internetowego. Włamywacze odpowiedzialni za kradzież bazy danych serwisu Morele.net od wielu tygodni odgrażali się, że udostępnią wszystkie uzyskane dane. Hakerzy już wcześniej ujawnili listę haseł i loginów pracowników sklepu, jednak teraz posunęli się o krok dalej.

Link do bazy danych zamieścił na forum Cebulka użytkownik hackmachine, który już wcześniej proponował sprzedaż różnych zbiorów informacji. Sam plik bazy ma ponad 400 MB i przez kilkanaście minut był dostępny w serwisie umożliwiającym udostępnianie dużych plików. Obecnie nie można już go pobrać. Baza danych, która została skradziona zawiera niecałe 2,5 miliona pozycji, w których znaleźć można imiona, nazwiska, adresy e-mail, numery telefonów i hash hasła osób posiadających konto w sklepie.Jeśli chcecie sprawdzić, czy wśród wykradzionych kont nie ma waszych danych, koniecznie przeszukajcie swoją pocztę w poszukiwaniu e-maila pt. "Informacja od Grupy Morele.net na temat bezpieczeństwa". Jeśli otrzymaliście taką wiadomość, koniecznie zapoznajcie się z jego treścią oraz zmieńcie hasła w innych miejscach.

avatar

Marysia Sicinska

W redakcji APYnews od listopada 2016 roku. Uwielbia grać w gry komputerowe oraz oglądać jak robią to inni. Interesuje się również muzyką.