Kolejna fala banów na polskim YouTube!

Kolejna fala banów na polskim YouTube!

Trwa już ponad rok i przypomina walkę z wiatrakami, ale po kilku miesiącach przerwy, ponownie do niej doszło. Chodzi o następną falę banów, która została dziś przeprowadzona na budzących kontrowersje polskich kanałach YouTube. 


Daniel Magical, Rafonix, Gural - o tej trójce streamerów nie trzeba mówić zbyt wiele i prawdopodobnie nieraz o nich słyszeliście. Od lat działają na YouTube i mimo tego, że serwis działa przeciwko ich twórczości w internecie, twórcy nie dają za wygraną zakładając nowe konta. Bany na portalu już od jakiegoś czasu nie są przypadkowe, a ich powodem nie są pojedyncze sytuacje, lecz całokształt budzącej kontrowersje twórczości. YouTube nie chce u siebie mieć takich materiał i trudno się temu dziwić - gra toczy się o olbrzymie korzyści płynące ze współprac z reklamodawcami, którzy z reguły unikają kontrowersji i nieodpowiednich zachowań. Dlatego też, co jakiś czas serwis banuje większość tego typu kanałów. No ale właśnie, "co jakiś czas".

Ostatnia taka fala banów miała miejsce kilka miesięcy temu, kiedy to jednocześnie zdjęto kanał Rafonixa (wtedy pod nazwą Tadeusz Norek) oraz Daniela Magicala. Od tego czasu nie podjęto kolejnych działań, mimo tego, że streamerzy założyli nowe konta. Aż do dziś...W godzinach wieczornych YouTube zbanował dziś kanał Rafonixa ("Marcin Krasucki" - ponad 170 tys. subskrypcji), Daniela Magicala oraz Gurala. Wszystkie z kanałów miały wiele tysięcy subskrypcji. Streamerzy zaraz po zajściu napisali:
Ban wleciał nic dodać nic ująć - Daniel Magical

Siekiera motyka jak kanal grubemu kasują to i moj znika. Ps jutro stream na nowym kanale. - Rafonix

Nie no gratulacje... połamany przez swoją kontynuowaną patole wywołał fale banów u niego, u mnie i rafonixa... Youtube - jesteście z siebie dumni, że wszystkich wrzucacie do jednego worka ?... Nie ważne. Stream się dzisiaj odbędzie, ale troszkę później. Zakładam teraz nowy kanał, skonfiguruję i odpalam live. Bądźcie czujni!!!! Link podam tu na tej grupie! - Gural

Streamerzy już kilkanaście minut po zajściu otworzyli nowe kanały i rozpoczęli transmisje na żywo. Widzów na nich nie brakowało, gdyż spora część ich zasięgów nie jest budowana na YouTube, lecz na innych mediach społecznościowych takich jak Facebook i ich grupy czy Instagram. Co sądzicie o działaniach YouTube?

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.