Wielka awaria OVH - internet w Europie został sparaliżowany

Wielka awaria OVH - internet w Europie został sparaliżowany

"Nie działa pół internetu!" - tego typu nagłówki od rana krążą po polskich portalach informacyjnych. Być może to stwierdzenie jest podawane lekko na wyrost, ale takiej sytuacji dawno nie było. Firma hostingowa OVH, z której korzystają największe strony w Europie, doznała wielkiej awarii. Skąd się wzięła i jakie portale przestały działać?


Wszystko zaczęło się w godzinach porannych, gdy spora część stron internetowych odmówiła posłuszeństwa. Fakt ten od razu wzbudził zainteresowanie społeczeństwa i szybko odkryto, że problem leży po stronie firmy hostingowej - OVH. Octave Klaba - założyciel przedsiębiorstwa, od razu poinformował o sprawie na swoim oficjalnym Twitterze. Napisał, że przyczyną awarii jest brak zasilania na dwóch liniach prądu. Dodał także, że trwają prace nad jak najszybszym przywróceniem zasilania, na bieżąco publikując aktualizacje dotyczące prac:Oficjalne stanowisko OVH brzmiało natomiast następująco:
Z uwagi na awarię części sieci szkieletowej OVH oraz niedostępność zasilania w centrum danych Strasbourg, część klientów OVH nie ma dostępu do usług zlokalizowanych w centrach danych w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Francji. Dostęp do usług jest możliwy w centrach danych: w Warszawie, Kanadzie oraz w centrum danych P19 Paryż – Francja. Pracujemy nad przywróceniem dostępu do usług.

Wśród polskich domen, które odmówiły posłuszeństwa znalazły się takie znane strony jak: wirtualnemedia, biedronka, payback, jakdojade, kwejk, kurnik, joemonster, legia czy niezależna. Lista stron jest natomiast znacznie dłuższa i trudno byłoby wymienić je wszystkie. Po kilku godzinach, większość stron zaczęła ponownie działać. Wszystko dzięki szybkiej reakcji firmy. Na samo koniec zobaczcie mapę zgłoszeń błędów. Jak widać, napływały one z całego świata, ale większość z nich miała miejsce w Europie, gdzie właśnie znajdują się serwery OVH:Teraz większość stron powinna działać poprawnie, ale drobne usterki związane z ich funkcjonowaniem są jeszcze możliwe. Sytuacje będziemy zatem śledzili na bieżąco i jeśli tylko coś się zmieni, od razu zaktualizujemy ten wpis.

Kuba Chudziak

Współzałożyciel portalu APYnews. Zainteresowany tematyką wideo w internecie oraz influencer marketingiem od blisko 10 lat.