Miliony haseł polskich użytkowników wyciekło do sieci - o co chodzi?

Miliony haseł polskich użytkowników wyciekło do sieci - o co chodzi?

Cyber ataki to naprawdę coraz popularniejsze i coraz niebezpieczniejsze zjawisko. Często usłyszeć możemy o "zamachach" na dane ogromnych przedsiębiorstw czy firm. Jednak równie groźnymi akcjami są te przeprowadzane masowo na indywidualnych użytkownikach.


Przez ostatnie kilka lat hakerzy nie próżnowali i przeprowadzili naprawdę sporo ataków na pojedyncze jednostki. Dużo osób przez ten okres straciło pewnie dostęp do swoich kont na portalach społecznościowych bądź chociażby poczty elektronicznej. Pisząc "dużo" mamy na myśli około 320 milionów unikalnych haseł, których lista udostępniona została właśnie przez Pana Troy Hunt - eskperta ds. cyberbezpieczeństwa. Wśród nich znaleźć możemy 17 milionów należących do Polaków. Te dane były dostępne na innych portalach już znacznie wcześniej, lecz dopiero teraz zostały zebrane w celu ukazania tego na jaką skalę przeprowadzane są ataki. Jak zatem sprawdzić, czy i my nie padliśmy ich ofiarą?

Hunt udostępnił narzędzie, dzięki któremu po wpisaniu hasła (które używaliśmy wcześniej - NIE WPISUJCIE AKTUALNYCH DANYCH) ukaże się nam komunikat czy jest ono w bazie danych czy też nie.Możecie też pobrać bezpośrednio bazę haseł i ręcznie wszystko sprawdzić - plik waży jednak ponad 5 gigabajtów. Warto jednak w tym momencie zastanowić się nad tym jak dbamy o bezpieczeństwo w sieci - czy przy zakładaniu jakichkolwiek kont zastanawiamy się nad tym, że możemy paść ofiarą ataku, czy też zbytnio się tym nie przejmujemy? Czasami jednak opłaca się chwilę przemyśleć ten temat, aby w przyszłości nie dać się złapać hakerom.

 

 

 

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.