Asystent Google wkrótce pozna Twoją twarz

Asystent Google wkrótce pozna Twoją twarz

Asystent Google oficjalnie zawitał na polskim rynku już jakiś czas temu. Polacy zdążyli się z nim w pewnym stopniu zaprzyjaźnić. Bo jak nie pokochać czegoś, co najpierw rozbawi nas dowcipem, by potem bezdusznie móc powiedzieć, żeby spie... "spieszyło" się gdzieś indziej? Wkrótce relacja z Asystentem Googla będzie mogła wejść na jeszcze wyższy poziom.


Wzmianki na temat skanowania twarzy użytkownika, ukryte pod nazwą Face Match, pojawiły się w wersji beta aplikacji Google z numerek 9.10. Rozpoznawanie twarzy przez Asystenta pozwoli lepiej spersonalizować mu dostępne dla nas opcje.

Do ciekawej wzmianki w kodzie źródłowym aplikacji doszedł serwis Android Police. Redaktorom serwisu udało się wywnioskować, że Face Match będzie skanowało twarz na urządzeniach, które mają kamerę. Czyli praktycznie wszystkich. Zrobi to w celu dobierania dla nas spersonalizowanych opcji, którym poświęcona zostanie osobna strona w Asystencie z możliwością konfiguracji. Nie wiadomo konkretnie, jakie miałyby być to opcje.Spekuluje się o tym, że rozwiązanie byłoby pomocne przede wszystkim do ułatwienia dostępu. Z takiej opcji z pewnością ucieszyłyby się osoby, które mają problem z mówieniem i nie mogą korzystać z głosowego asystenta. Nie wiadomo oczywiście, kiedy Asystent Google zacznie w ten sposób działać. Wykorzystanie skanowania twarzy do tak szczytnych celów z pewnością byłoby mile widziane, jednak nie można widzieć wszystkiego w różowych okularach. Mogłoby to bowiem oznaczać znacznie większą inwigilację w naszą prywatność.

Jeśli nowe narzędzie od Google ma skanować nasze twarze i badać to, jak wyglądamy, to znaczy, że lepiej z nim nie zadzierać. Kierowanie inwektyw w kierunku Asystenta Google mogłoby być niebezpieczne. Lepiej nie próbować powiedzieć mu, że jest brzydki. W końcu co, jeśli odgryzłby się nam kąśliwym "Chyba Ty"?

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.