Artysta oskarżył Huawei o plagiat filmu. Firma wkrótce go usunęła

Artysta oskarżył Huawei o plagiat filmu. Firma wkrótce go usunęła

Huawei lubi wywoływać wokół siebie afery. Nie tak dawno temu bezczelnie oszukiwał w jednej z reklam. Nawet jeśli sam nie wpada w tarapaty, to robią to za niego inni. Tym razem chiński producent zachował się naprawdę nieprofesjonalnie.


Czy jest coś gorszego w świecie reklamy od kopiowania? Oczywiście, że tak - bezmyślny i perfidny plagiat. Inspiracja czy zapożyczenie same w sobie nie są niczym złym - to właśnie na ich podstawie powstały największe dzieła sztuki, jednak Huawei ani nie tworzy dzieł sztuki, ani nie wyczuwa cienkiej granicy.

Być może kojarzycie piosenkę i teledysk CYMATICS: Science Vs. Music autorstwa Nigela Stanforda, która miała premierę pięć lat temu.Niestety Huawei już usunął swoje wideo, promujące swój tablet MediaPad M3 Lite. Na szczęście twórca piosenki udokumentował wszystko na swoim Facebooku, zestawiając sceny ze swojego teledysku z filmem reklamowym od Huawei:Podobieństwo obu filmów jest zbyt uderzające, żeby móc stwierdzić, że była to tylko inspiracja. Sam Nigel stwierdził, że chiński producent nie zawarł z nim żadnej współpracy i według niego doszło do plagiatu. Firma nie skomentowała tego, jednak usunięcie reklamy z YouTube mówi samo za siebie.

Trudno zrozumieć postępowanie przedstawicieli Huawei. Skopiowanie wielu scen z popularnego teledysku na YouTube do własnej reklamy nie mogło skończyć się przecież dobrze.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.