Apple zapłaci 500 mln dol. odszkodowania za spowolnianie iPhonów

Apple zapłaci 500 mln dol. odszkodowania za spowolnianie iPhonów

W 2017 roku firma Apple została oskarżona o celowe spowalnianie urządzeń z linii iPhone 6 oraz 7. Wspomniana afera została potocznie nazwana "batterygate", a proces sądowy w tej sprawie trwa aż do teraz. Firma sygnowana jabłkiem zdecydowała się na zawarcie ugody w sprawię i wypłaci poszkodowanym użytkownikom nawet do 500 mln dolarów. 


Smartfony Apple z 6 oraz 7 generacji zaczęły dość mocno tracić na płynności działania, co zauważyła duża część użytkowników. Gdy sprawa została odpowiednio nagłośniona, Apple przyznało, iż faktycznie celowo spowalniali iPhony, aby zachować dłuższy czas pracy na jednym naładowaniu oraz zapobiec innym problemom z wydajnością urządzeń. Użytkownicy dostali wówczas propozycję darmowej wymiany baterii, bądź częściowy zwrot pieniędzy, gdy zrobili to wcześniej. Na tym jednak się nie skończyło i Apple ponownie zrekompensuje wspomniane niedogodności, tym razem w formie pieniężnej.Jak donosi serwis The Verge, Apple zgodziło się zawrzeć ugodę w sprawie i zgodziła się zapłacić od 310 do 500 mln dolarów rekompensaty. Wniosek o ugodę wciąż czeka na akceptacje sądu i dotyczy posiadaczy wyżej wspomnianych wersji smartfonów. Ci mogą liczyć na około 25$, czyli około 100 zł zadośćuczynienia. Dokładna kwota odszkodowań będzie zależeć od ilości osób, które się po nie zgłoszą, lecz brani są pod uwagę tylko klienci mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

avatar

Aleksander Ciesielski

Jestem studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat na bieżąco śledzę zarówno polską, jak i zagraniczną scenę YouTube.