Apple stworzy niezależne komputery?

Apple stworzy niezależne komputery?

Nie od dziś wiadomo, że Apple produkuje nie tylko iPhony, które sprzedają się w milionach egzemplarzy, ale również MacBooki oraz iMaci. O ile w pierwszym przypadku, firma jest niezależna w produkcji, tak w pozostałych dwóch nie może sobie na to jeszcze pozwolić. No właśnie - jeszcze. 


Apple już od dłuższego czasu stara się o całkowitą niezależność od innych firm w kwestii produkcji swoich urządzeń. Na chwilę obecną do produkcji nowoczesnych laptopów i komputerów firma zmuszona jest korzystać z jednych z najlepszych procesorów na świecie, dostarczanych przez Intela. Drastyczna zmiana, która może nastąpić na przełomie najbliższych miesięcy czy lat (najpóźniej do 2020 roku), uzasadniona jest chęcią posiadania całkowitej kontroli nad sprzętem i brania za niego odpowiedzialności. Jak donosi agencja prasowa Bloomberg, został już nawet stworzony projekt "odcięcia się".Chęć uniezależnienia się od Intela i stworzenia własnych procesorów pojawiła się już dawno, bo około 2008 roku. Firma starała się robić wszystko, co w jej mocy, by tak się stało - inwestowanie w rozwój pracowników, a nawet ich "kradzież" z innych czołowych firm. Doprowadziło to nawet do zawiązania współpracy pomiędzy Apple a inżynierami Texas Instruments, ale jak obecnie możemy zauważyć - bezskutecznie. Po tylu latach wciąż nie słychać nic na temat własnego, desktopowego procesora stworzonego samodzielnie od początku do końca. Warto też wspomnieć, że ich mobilne czipy są uznawane przez użytkowników za jedne z najlepszych.

Własne procesory Apple w iMacach oraz MacBookach mogłyby zrewolucjonizować technologię, a zwłaszcza sektor komputerów. Zawsze nowy, potężny "gracz" na rynku wprowadza dodatkową mobilizację i wyścig zbrojeń między producentami. Aktualnie sytuacja na rynku procesorów rozgrywa się głównie między Intelem i AMD, więc Apple mogłoby mocno namieszać.

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.