Aplikacja z Google Play groźna dla posiadaczy kont bankowych!

Aplikacja z Google Play groźna dla posiadaczy kont bankowych!

Pobieranie aplikacji z Google Play nie zawsze jest bezpieczne, chociaż jest to oficjalny sklep dla Androida. Kolejny raz okazuje się, że hakerzy są w stanie umieszczać tam szkodliwe oprogramowanie, które tym razem dotknęło Polaków.


W Sklepie Play pojawiła się hakerska aplikacja Bankowość uniwersalna Polska. Jej zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, było ujednolicenie formularzy logowania do różnych konta bankowych - idealne rozwiązanie dla osób, które mają konta w kilku bankach. Niestety okazało się, że było to zwykłe oszustwo.

Nie wszyscy jednak zachowali zdrowy rozsądek i pomyśleli, że coś może być nie tak z aplikacją, która może mieć dostęp do 21 kont bankowych. Aplikację Bankowość pobrało prawie 100 osób, zanim administracja Sklepu Play zdążyła usunąć szkodliwą aplikację ze swojego katalogu.

Zasadę działania fałszywej aplikacji tłumaczy Lukas Stefanko z firmy Eset:
Jej użytkownik był proszony o dane uwierzytelniające, czyli login i hasło. Te dane były wysyłane do hakera, a proces logowania do rachunku w ogóle nie miał miejsca. Aplikacja potrafiła omijać dwuskładnikowe uwierzytelnienie – użytkownik nie widział SMS-ów z banku, natomiast dostęp do nich zyskiwał cyberprzestępca. Z ich pomocą mógł wyprowadzić pieniądze z rachunków swoich użytkownikówNa tego typu aplikacje i próby wyłudzenia pieniędzy nie ma lepszej rady niż po prostu zdrowy rozsądek. Nie ufajmy podejrzanym aplikacjom czy rozwiązaniom, które brzmią zbyt pięknie, aby były prawdziwe. Prawdopodobnie takie nie są.

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.