Aplikacja do fitnessu udostępniała informacje o tajnych bazach wojskowych

Aplikacja do fitnessu udostępniała informacje o tajnych bazach wojskowych

Strava to aplikacja społecznościowa dla sportowców, która do swojego działania wykorzystuje informacje na temat lokalizacji osób korzystających z niej. Kilka dni temu w internecie pojawiły się zaktualizowane mapy z 2017 roku, na których pokazane zostały trasy pokonane przez biegaczy. Okazało się jednak, że przy okazji aktualizacji aplikacja mogła także udostępnić tajne informacje. 


Odkrycia dokonali użytkownicy Twittera, którzy zauważyli zwiększoną i często powtarzalną aktywność na mapach w strefach niezamieszkałych. Internauci szybko doszli do wniosków, że ślady na trasie musieli zostawić żołnierze przebywających w stacjach, których lokalizacje były tajne. Personel wojskowy najprawdopodobniej zapomniał o wyłączeniu swoich odbiorników GPS.Niektóre ścieżki pokrywają się z lokalizacją znanych już baz na przykład w Syrii lub w Iraku. Wiele tras prowadzi jednak do miejsc, o których wcześniej nie było wiadomo. Internauci są niemal pewni odnalezienia kilkunastu nowych, aktualnych lokacji żołnierzy. Według niektórych w ten sposób odkryte mogły zostać między innymi miejsca takie, jak baza broni nuklearnej w Turcji czy stacja rakiet w Jemenie oraz prawdopodobna lokalizacja bazy CIA w Somalii.
avatar

Marysia Sicinska

W redakcji APYnews od listopada 2016 roku. Uwielbia grać w gry komputerowe oraz oglądać jak robią to inni. Interesuje się również muzyką.