Aplikacja z Google Play kazała robić dzieciom straszne rzeczy

Aplikacja z Google Play kazała robić dzieciom straszne rzeczy

Sklep Google Play ma w swojej ofercie miliony aplikacji, niestety nie wszystkie nadają się do bezpiecznego użytku. Miliony dzieci padły nawet śmiertelnemu zagrożeniu przez jedną z nich.


Aplikacja stworzona dla dzieci zawierała komendy głosowe, które tworzyły zagrożenie pocięcia się przez nie nożem. Były one zawarte w grze Blaze and the Monster Machines, która na szczęście została już usunięta ze względu na skargi płynące od rodziców.Tytuł bazował na serialu od Nickelodeon o tym samym tytule, jednak nie była to oficjalna gra - używane były tylko postacie.Podkładany głos rozpoczynał interakcję z dzieckiem poprzez przyjazne przywitanie się i zaproponowanie wspólnej zabawy. Zaraz potem jednak głos mówił następującą kwestię:
Wyglądasz na przestraszonego. Czy to przez nóż w moich dłoniach? Sprawia, że się denerwujesz? Będziesz lepiej wyglądać, gdy nóż będzie w Ciebie wbity.

Brzmi strasznie, prawda? Niestety, ale taki komunikat mogły usłyszeć miliony dzieci, zanim aplikacja została usunięta ze strony sklepu. Na szczęście nie doniesiono o żadnych ofiarach.

Richard Pursey szef organizacji SafeToNet powiedział, że jest to popularny trend, gdyż YouTube usunął ostatnio serial, w którym pokazywane były dzieci, których lunatykowanie skończyło się śmiercią. Bajka była obejrzana ponad 3 miliony razy, zanim została usunięta.

Takie haniebne przykłady użycia technologii do wyrządzania krzywdy najmłodszym internautom zasługują na największe potępienie. Jeśli zauważycie tego typu treści, to koniecznie zgłaszajcie je odpowiednim osobom.

 

avatar

Grzegorz Majchrzak

Moją pasją jest pisanie, dlatego studiuję filologię polską. Dzięki niej realizuję różne pasje: muzyczne, sportowe, książkowe oraz filmowe. Poprzez pisanie poznaję także świat w kulturalny sposób.