Odnaleziono nowe najzimniejsze miejsce na planecie!

Odnaleziono nowe najzimniejsze miejsce na planecie!

Do niedawna najniższą zanotowaną temperaturą na naszej planecie było -93 stopnie Celsjusza. Minęło ponad pięć lat od ustanowienia tego rekordu i okazuje się, że istnieje jeszcze zimniejsze miejsce!


Odkrycia dokonano (tutaj bez większego zaskoczenia) na Antarktydzie, a dokładniej we wschodniej jej części. Sensory umieszczone na odpowiednich satelitach wykazały, że w rozpadlinach i dolinach lodowej pokrywy temperatura potrafi spaść nawet do -98 stopni Celsjusza.

Najniższa zanotowana temperatura na Ziemi wynosi aktualnie -93 stopnie i trudno będzie znaleźć zimniejsze miejsce


Samo położenie Płaskowyżu Polarnego, na którym dokonano pomiaru czyni ten region najzimniejszym na planecie. Najniższa temperatura zanotowana przez zwykłą stację pogodową wynosi od 1983 roku niezmiennie -89 stopni.

Tego typu stacji nie ma jednak na tyle dużo aby pozwalały zbadać każdy zakątek  więc naukowcy postanowili zasięgnąć pomocy sztucznych satelitów, które nieustannie obserwują planetę. Tak oto udało się ustanowić nowy rekord. Najprawdopodobniej nie zostanie on zbyt szybko pobity. Dlaczego?

Badacze poinformowali, że to wystąpienia tak niskiej temperatury potrzebne były specjalne warunki, które występują niezwykle rzadko. Mowa tutaj o utrzymujące się długi czas czyste niebo, minimalny wiatr oraz jak najbardziej suche powietrze.

Trzeba jednak przyznać, że taki pomiar robi wrażenie.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.