Oto wynagrodzenie Andrzeja Sapkowskiego za Wiedźmina

Oto wynagrodzenie Andrzeja Sapkowskiego za Wiedźmina

Ostatnio w mediach wznowiony został temat wynagrodzenia Andrzeja Sapkowskiego za przekazanie praw do stworzenia trylogii CD Projektu. Niestety nie dalej nie znamy dawnej kwoty. Mimo wszystko pojawiło się światełko w tunelu dla pisarza, a dokładniej sposób na podwyższenie wynagrodzenia sprzed lat...
Sam Sapkowski przyznał po latach, iż nie była to najlepiej przemyślana umowa, ponieważ nie wierzył w sukces samej gry. Autor znany jest ze swoich niezbyt pozytywnych wypowiedzi na temat produkcji polskiego studia. W końcu, biorąc pod uwagę, że w przypadku Metropolis Software zadowolił się zaledwie 15 tys. złotych, zakładamy, że to także nie była zadowalająca kwota.


Jednak w związku z sukcesem Wiedźmina, Sapkowski może liczyć na podwyżkę za sprawą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jej treść możecie zobaczyć tutaj:
Art. 44. [Podwyższenie wynagrodzenia przez sąd]

W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.

Jak sądzicie? Czy artysta powinien pogodzić się już raz na zawsze ze swoimi wyborami sprzed lat, czy może jednak dobrze, że art. 44 został uwzględniony przez ustawodawcę?


Redakcja

Redakcja portalu APYnews.pl