Android wprowadza nowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo

Android wprowadza nowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo

Niedawno Google zapowiedziało, że w Androidzie pojawi się pięć nowości. Dzięki nim system operacyjny nie tylko będzie bezpieczniejszy, ale również ułatwią korzystanie z wielu funkcji Google.


Pierwszą z nich jest Password Chekup (Sprawdzanie hasła). Dodatek ten poinformuje użytkownika o wycieku jego hasła. Jak do tej pory, dostępny był wyłącznie w desktopowej wersji przeglądarki internetowej Google Chrome. Na szczęście teraz będzie można z niego korzystać również na smartfonach i tabletach z systemem Android 9 lub nowszym.

Źródło: security.googleblog.com


Wszystkie hasła można zapisać w Menadżerze Haseł Google, a później już korzystać z autouzupełniania. Jeśli jednak dane zastaną narażone, to Google ostrzeże cię i zaproponuje ich zmianę.Druga nowość związana jest z aplikacją Wiadomości od Google. Według statystyk firmy, korzysta z niej każdego miesiąca ponad pół miliarda osób na świecie. Aby ułatwić kontakt z bliskimi została wprowadzona funkcja wysyłania wiadomości określonej porze - wystarczy wpisać treść, przytrzymać przycisk wysyłania oraz wybrać datę i godzinę nadania. Usługa dostępna tylko w systemie Android w wersji 7 i nowszych.Trzecia to ulepszona wersja TalkBack - funkcji dla osób posiadających problemy ze wzrokiem. Służy ona odczytywaniu na głos zawartości ekranu. Dzięki najnowszym ulepszeniom poprawił się przede wszystkim feedback głosowy oraz wygląd menu.Czwarta aktualizacja daje nam możliwość korzystania z Asystenta Google bez dotykania telefonu. Działa on nawet przy zablokowanym urządzeniu! Aby odblokować tę funkcję wystarczy wejść w ustawienia Asystenta w menu Personalizacja i włączyć "Twoje wyniki przy zablokowanym ekranie". Później wystarczy powiedzieć "Hej Google, [treść komendy]". Dzięki temu nastawianie budzika, wysyłanie wiadomości czy wykonywanie połączeń stanie się jeszcze łatwiejsze!

Źródło: security.googleblog.com


Piątą nowością jest tryb ciemny w Mapach Google, który będzie dostępny u wszystkich. Jest on bezpieczniejszy dla wzroku oraz oszczędza baterię smartfona. Żeby go uruchomić należy wejść w Ustawienia aplikacji i w Motywach wybrać odpowiednią opcję.

Źródło: www.androidpolice.com


Ostatnia - szósta - nowość związana jest z aplikacją dla kierowców Android Auto 6.1. Poza nowymi tapetami, dostępne będą również funkcje takie jak włączanie gier czy słuchanie ciekawostek. Na ekranie dodano również skróty do kontaktów oraz poleceń dla Asystenta. Będzie można również kontrolować, kiedy aplikacja pojawi się na wyświetlaczu samochodu.

Źródło: security.googleblog.com

Ela Sikora

Studentka dziennikarstwa na UMK. Interesuje się japońską kulturą, fantastyką oraz superbohaterami.