Amerykanie planują polecieć na księżyc

Amerykanie planują polecieć na księżyc

Ostatnie załogowe lądowanie na Księżycu miało miejsce 45 lat temu. Od tamtego czasu żadna ludzka stopa nie stanęła na jego powierzchni - Amerykanie doszli w końcu do wniosku, że czas to zmienić. Prezydent Donald Trump podpisał odpowiednią dyrektywę.


W misji Apollo 17 uczestniczyło głównie trzech doświadczonych astronautów - Eugene Cernan, Ronald Evans oraz Harrison Schmitt. Na powierzchni Księżyca stanęli 11 grudnia 1972 roku i przebywali tam przez blisko trzy dni. Od tamtej pory nie przeprowadzono żadnego załogowego lotu na srebrny glob.

Harrison Schmitt był ostatnim człowiekiem na Księżycu


Ten zastój ma jednak w najbliższym czasie zostać przerwany. Wszystko to za sprawą "Dyrektywy Polityki Kosmicznej 1", którą Donald Trump podpisał w poniedziałek. Zgodnie z jej zapisami, wznowione mają być loty załogowe na Księżyc i być może nawet na Marsa. Oto słowa Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych:
Jesteśmy liderem (w kosmonautyce) i zamierzamy liderem pozostać. Zamierzamy być tutaj wielokrotnie silniejsi. Ta Dyrektywa to wielki krok w kierunku ponownego sięgnięcia po dumne przeznaczenie Ameryki w kosmosie.

Pierwszy lot według planów ma się odbyć już w przyszłym roku dzięki kapsule Dragon V2. Czekamy na więcej szczegółowych wieści o locie w kierunku Księżyca oraz mamy nadzieję, że naprawdę dojdzie on do skutku, gdyż z pewnością jest to niesamowite przeżycie dla wszystkich mieszkańców Ziemi.

Piotr Malinowski

Student dziennikarstwa, zapalony fan gier studia Piranha Bytes. W wolnym czasie zajmuje się tworzeniem projektów na YouTube, nauką języków oraz rozwijaniem swojej pisarskiej pasji. Dla „APYnews.pl” pisze od marca 2016 r.