Amazon już wkrótce wejdzie do Polski?

Amazon już wkrótce wejdzie do Polski?

Amazon to jedno z największych przedsiębiorstw zajmujących się handlem w kilkuset państwach na świecie. Jeśli chodzi o nasz kraj to do tej pory niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie jest znane każdemu Allegro, jednakże już wkrótce może się to zmienić, a to za sprawą wprowadzenia wcześniej wspomnianej korporacji do Polski!


Wiadomości na temat wejścia Amazona do Polski były słyszane już w 2010 roku. Jednakże informacje te stały się jeszcze bardziej prawdopodobne dopiero gdy na Ceneo pojawiło się aż 164 tysięcy towarów z amerykańskiej firmy. Jak donoszą media, oficjalne wejście na polski rynek może nastąpić już w październiku obecnego roku. Zatem jak wyglądała obecnie sprzedaż zza granicy? Po wpisaniu nazwy firmy przekierowywano użytkowników na niemiecką stronę, gdyż najbliższy nam oddział znajduje się za zachodnią granicą. Mimo że na owa strona prowadzona jest także w naszym języku, zdarzały się drobne błędy i problemy. Z pomocą przychodzi odpowiednia infolinia z polskojęzycznymi konsultantami.Tytuł lidera polskiego handlu internetowego, należącego do Allegro już wkrótce może ulec zmianie, szczególnie przez ostatni spadek zainteresowania ową stroną. Głównie za sprawą podwyższonych prowizji (nawet o 250%) w najpopularniejszych kategoriach, co w dużym stopniu zraziło do siebie wielu sprzedawców. Głos w tej sprawie zabrał również sam Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Allegro Paweł Klimiuk:
Przez pewien czas pewnie będziemy łączyć sprzedaż na obu platformach, ale spodziewam się, że w końcu zwycięzca będzie jeden. Jeśli Amerykanie rzeczywiście wejdą na nasz rynek i wesprą to silną kampanią marketingową, to przekonają nie tylko sprzedawców, takich jak moja firma, ale i klientów. Zresztą ci drudzy pójdą tam, gdzie będą atrakcyjne dla nich towary.

Ponadto dodaje iż nie wiadomo jeszcze czy pozycja firmy faktycznie spadła, a przeciwnie wciąż rośnie. Według statystyk przeprowadzonych przez “Internet Retailer” Allegro zajmuje 6. miejsce wśród największych sprzedawców w Europie z wzrostem 15 proc. rocznie.Warto również wspomnieć, że Amazon w Polsce ma już trzy centra logistyki e-commerce. Dwa z nich znajdują się pod Wrocławiem, natomiast trzecie - koło Poznania. Do końca tego roku ogłoszono powstanie czwartego centrum w siedzibie w Kołbaskowie (obok Szczecina). Dodatkowo wydał około trzech miliardów złotych na budowę centr dystrybucyjnych w naszym kraju, gdzie pracować ma blisko siedem tysięcy osób. Ponadto owa korporacja prowadzi także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biurze Amazon Web Services w Warszawie.

Jak widać już wkrótce może zmienić się sytuacja e-handlu w naszym kraju. W walce o uznanie klientów i sprzedawców zmierzą się dwie ogromne firmy, o których z pewnością nie raz jeszcze usłyszymy.

Agniecha Szyda

W wolnym czasie lubię pograć w gry z przyjaciółmi, interesuję się podróżowaniem i sportem, zwłaszcza siatkówką.